Отидете към основна версия

1 955 0

Невъзможната пенсионна реформа

  • пенсия-
  • пенсионна реформа-
  • протести-
  • стачка
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Национален протест срещу вдигането на пенсионната възраст гласят днес синдикатите.

От 2012-а година пенсионирането ще става на 66 години, а не както досега - на 65, гласят най-новите разчети на правителството. Според КНСБ прокарването на измененията в Кодекса за социално осигуряване за вдигане на възрастта между първо и второ четене е противоконституционно.

Мнозина забравят, че когато в края на ХІХ в. германският канцлер Ото фон Бисмарк въвежда пенсионната система в Германия, на 100 работещи са се падали трима пенсионери. Хората са се пенсионирали на 65 години, а средната продължителност на живота е била 45 години. Бисмарковата система е изградена на базата на солидарността между поколенията - работещите днес плащат данъци, от които се издържат работилите до вчера.

Оттогава насам обаче средната продължителност на живота, особено в страните от т. нар. "Златен милиард" - Европейски съюз, САЩ, Канада, Япония и т.н. - се е увеличила стремително. По времето на соца възрастта у нас става 60 г. за мъжете и 55 г. за жените.

От началото на 90-те години у нас се случиха няколко съществени неща в тази посока. Близо един милион трудоспособно население емигрира. На няколко вълни много хора се възползваха от привилегиите  си и се пенсионираха. Случи се и демографски срив - рязко намаляха ражданията.

По данни на Националния статистически институт /НСИ/ в момента ефективната възраст за пенсиониране за трета категория труд за жените е 61 години, а за мъжете е 64,2 години

Пак според демографските данни на НСИ пенсиониралият се днес мъж на 65 години ще живее още около 16 години и половина /разбира се, данните са усреднени./ Т.е., през тези години той ще получава пенсията си. Съответно – пенсионирала се днес жена на 61 години се очаква да живее още малко над 20 години.

Същевременно правителствата у нас почти не направиха реформи в тази посока.  Може да се каже, разбира се, че положението в цялата застаряваща Европа е почти идентично. Навсякъде трябва да се „къса живо месо”.  Така че протести срещу подобни непопулярни мерки се очакват в цяла Европа. Над 2.6 млн. държавни служители във Великобритания също ще стачкуват днес недоволни от пенсионната реформа, която коалиционният кабинет на Дейвид Камерън предлага.

Необходими са смели и непопулярни решения. Ще видим дали това правителство ще посмее да ги вземе. И невъзможната пенсионна реформа да стане възможна.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • БДЖ и синдикати почват преговори

    Ръководството на БДЖ и синдикатите ще се срещнат утре, за да подновят преговорите по между си. Срещата идва на седмия ден от железничарската стачка ...
    29.11.2011
    980
    0
  • Възможна е фермерска блокада на пътища

    Протестиращите земеделци и ресорният министър Мирослав Найденов не успяха да заровят томахавката. Резултатът – протестната акция продължава з ...
    29.11.2011
    1 341
    0