Отидете към основна версия

9 864 19

Румен Радев е единственият действащ пилот-президент в света

  • румен радев-
  • президент-
  • държавен глава-
  • пилот-
  • изтребител

Кои държавни глави са умеели да управляват изтребител?

Снимка: БТА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Днес Румен Радев е единственият президент в света, който може да управлява изтребител и да понесе физическото претоварване при трудните маневри. Относително младата история на авиацията обаче е дала на света неколцина забележителни държавни лидери, започнали кариерата си в кокпита на военен самолет, а някои от тях са дори бащи и синове! Флагманите обаче са крале!

Започваме от британската кралска фамилия, която качва в самолет крал Джордж V, който е на трона от 1910 до 1936 г. Той умеел да пилотира самолет, но никога не е бил активен пилот на служба, припомня "Гласове". Трима от синовете му отиват на активна служба. Принц Алберт дори участва в бойни действия през 1918 г, но така и не излита в битка. Братята му Едуард и Джордж стават отлични военни пилоти. Едуард поема трона през 1936 г. и създава школата King’s Flight и се превръща в първия действащ монарх, който лети едновременно като пасажер и като пилот, а понякога вози гостите си. По-късно обаче Едуард абдикира, за да се ожени за американската актриса Уолис Симпсън.

Иън Смит, държавен глава на Родезия (днешно Зимбабве) от 1965 до 1979 г. Базиран в Египет през октомври, 1943 г., когато при излитане катастрофира с неговия Hawker Hurricane. Чупи лицеви кости, крак и рамо, изкривява гръбначния си стълб. След серия операции, Смит получава нов сертификат, но поради тежка травма в лявото око, му е отказано да лети. Той обаче не се съгласява да остане инструктор и се включва в активни военни действия. Участва в операции в Корсика, когато по време на въздушен бой самолетът му е улучен, той катапултира, спасява се, но претърпява още травми. Прекарва пет месеца под земята, като помага за координацията на съюзническото настъпление. Умира през 2007 г. на 88-годишна възраст.

Йорданският крал Хюсеин бин Талал наследява трона на 17-годишна възраст през 1953 г. Той се научава да управлява самолета на дядо си De Havilland Dove и според официални данни, успешно се измъква с него от два сирийски самолета "МиГ", като изпълнява много трудни маневри. Въздушната акробатика се случва дни преди 23-тия му рожден ден. Хюсеин се обучава от Британски военовъздушни сили, а доразвива уменията си докато служи в Йордански военовъздушни сили.

Когато пътува на официални визити, Хюсеин често заема мястото на командира на самолет Боинг 707. Той създава и отряд за въздушни демонстрации с американците Дейв Рам и Стив Улф. Хюсеин продължава да развива възможностите на йорданската военна авиация. Не спира да лети до смъртта си през 1999 г. Синът му Абдула, който поема трона, е също пилот.

Бившият държавен глава на Израел Езер Вайцман се влива в редиците на британската армия през Втората световна война и лети във Франция и Индия. Учи аеронавтика във Великобритания и се връща у дома, в Израел през 1948 г. по време на Войната за независимост. Вайцман ръководи първия въздушен израелски ескадрон, после става ръководител на въздушните сили на страната от 1958 до 1966 г. Сам пилотира самолет през 1967 г. във войната срещу Египет, Йордания и Сирия и това негово участие го превръща в легенда.

Виетнамецът Нгиен Сао Ки се учи на пилотиране във Франция през 50-те години, след това се обучава в САЩ и през 1964 г., на 34 години, оглавява Сайгонски военовъздушни сили. Известен е с модния си стила – бледолилаво шалче, авиаторски тъмни очила, револвер с дръжка от слонова кост на кръста и висяща в ъгълчето на устата цигара. Пилотира Douglas A-1 Skyraiders. Младата му съпруга често спира дъха на околните с черен пилотски костюм, когато застава редом с Ки.

Най-младият пилот, застанал начело на страната си е Джеремая Ролингс от Гана, чиито титли включват „Два пъти държавен глава“ и „Първи президент на Четвъртата Република“. През 1967 г. започва като кадет във военовъздушните сили на Гана, завършва със златен медал за отличен успех.

През 1979 г., възмутен от размера на корупцията в страната Ролингс застава начело на преврат. Тогава той най-често е виждан облечен в пилотски костюм, макар да е спорно доколко изобщо е летял. Военната авиация на Гана рядко е надхвърляла 30 машини, като нито една от тях не е била годна да влезе във въздушен бой. Ролингс става президент през 1993 г. и напуска след изтичане на възможните мандати през 2001 г.

Боливийският президент Рене Бариентос Ортуньо, който е с военен чин, се научава да лети през 1945 г. Притежава Чесна 195 и лети и с военния АТ-6. Взима участие в революцията от 1952 г. Той лично превозва до Боливия Виктор Пас Естенсоро, предводител на революционерите, който е бил в изгнание в Аржентина и като награда е направен главнокомандващ на боливийската военна авиация.

През 1960 г., по време на парашутна демонстрация, трима от парашутистите загиват пред ужасената тълпа, защото парашутите им не се отварят. Бариентос се превръща в обект на жестоки критики, защото е допуснал мъжете да скочат с повредени парашути. Той твърди, че е възникнал друг проблем, но когато медиите продължават да го нападат, той взима един от трите парашута и скача от самолет. Парашутът се отваря и така той доказва, че грешката не е в неговата надежност.

Рене Бариентос Ортуньо е президент на страната от 1964 до 1969 г, когато загива в хеликоптерна катастрофа.

През 1971 г. британският престолонаследник принц Чарлз става пълноправен пилот на хеликоптер през 1971 г. Синът му, принц Хенри е пилот на хеликоптер за спасителни мисии. Братът на Чарлз – Андрю, лети на хеликоптер по време на Фолкландския конфликт през 1982 и продължава да лети до 1996 г.

В американската история първи президентът Дуайт Айзенхауер получава тапия за пилот през 1937 година, но никога не стига до положение да влезе във въздушен бой. Затова, ако говорим за пълноправни и способни в бойни условия пилоти, започваме с Джордж Буш, президент на САЩ от 1988 до 1992 г. Той е един от най-младите военни пилоти през Втората световна война, когато през 1944 г., едва на 19-годишна възраст, получава своето назначение и лети на TBM Avenger - торпеден бомбардировач.

В кратката си бойна кариера успява да потопи един бомбардировач с проблем в двигателя и да се спаси, приземявайки се с парашут и се катапултира от друг, който е улучен от вражески самолет. Прекарва няколко часа в океана в близост до японски остров, докато не го спасяват. За общо 58-те бойни мисии в които е участвал, получава медал.

Синът му Джордж Буш Младши го следва по целия му кариерен път. Първо той е пилот на Convair F-102 от 1968 до 1974 г., но никога не участва в битка, нито вижда такава отблизо. Също като татко си става президент на САЩ и заема поста от 2000 до 2008 г.

Принц Филип Испански е избран от списание People за най-секси кралска особа в света за 1997 г. След години през които е най-желаният ерген на света, 41-годишният наследник на испанската корона се жени и му се раждат две дъщери. Летял е на F/A18 Hornet. Той е и квалифициран пилот на хеликоптер.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини