Отидете към основна версия

37 045 85

Биологичната война на САЩ срещу Китай

  • коронавирус-
  • китай-
  • търговия-
  • сащ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Материал от Поглед.инфо

Ананд Ранганатан, професор по генетика в Държавния университет „Джавахарлал Неру“ в Делхи и неговите колеги публикуваха доклад за изследване на китайския коронавирус. Те са открили, че той се е образувал от два различни вида коронавирус, често срещан сред животните (прилепи и змии), както и от четири вирусоподобни вложки, характерни за ХИВ. Никой известен коронавирус няма такава структура. По този начин учените ясно доказват, че вирусът е създаден изкуствено и се води боен. Китайската национална здравна комисия отчете 31 161 потвърдени случая. Като се имат предвид заразените във всички страни, броят на заразените към 7 февруари е 31 452 души, 638 души са загинали.

В тази връзка може да се припомни, че в момента има ожесточена, не за живот, а на смърт, така наречената търговска война между САЩ и Китай. И някак „случайно“, сякаш по магия, в Китай избухна коронавирусът, който вече нанесе огромна вреда на китайската икономика и рязко отслаби позицията на Пекин в преговорите.

Китайският фондов пазар се срина след откриването на търговията на борсите, според „Блумбърг“ , който нарече случващото се „безпрецедентен пристъп на разпродажба“. Десет дни финансовите пазари на Китай и Хонконг бяха в почивка във връзка с честването на Нова година в тази страна. Сривът на основните индекси с повече от 8% е свързан с епидемията от коронавируса. Делът на телекомуникационните, технологичните и минните компании спада най-много. Фючърсите на суровия петрол паднаха със 7%, на желязната руда - 6,5%, а на черните метали - 6%. Медта, петрола и палмовото масло също паднаха до дневния лимит, разрешен на китайския пазар. „Повечето хора на пазара никога не са се сблъсквали с тази ситуация, не могат да бъдат обвинявани за нуждата от пари, когато чувстват заплаха за здравето си“, коментира Фан Рю, управляващ директор на Шанхайската компания WuSheng Investment Management Partnership.

Още преди разпространението на коронавируса много експерти писаха, че през последните години Вашингтон, противно на международното законодателство, активно развива биологични оръжия в множеството си лаборатории, разположени както на американска територия, така и в чужбина. Миналия ноември секретарят на Съвета за сигурност на Русия Николай Патрушев, който е добре запознат с този въпрос, предупреди за тази опасност и изброи основните заплахи за сигурността за много страни по света. Една от точките беше посветена на политиката „насочена към унищожаване на единно хуманитарно пространство и разделяне на народите“ по отношение на ОНД и ОДКБ, а също и свързана със създаването на американски биологични лаборатории на тяхна територия: „Особено притеснителна е работата на Пентагона за създаване по целия свят, особено в Страните от ОНД, на биологични лаборатории, където се извършват изследвания на инфекциозни заболявания и биологични оръжия“. По-късно се появи информация, че САЩ са въвели в експлоатация над 200 биологични лаборатории по целия свят и те са разположени в Азербайджан, Армения, Грузия, Казахстан, Молдова, Узбекистан и Украйна.

Между другото, коментирайки изследването на индийски учени, бившият член на Комисията по биологични и химически оръжия на ООН, военният експерт Игор Никулин подчерта, че в Китай пациентите с коронавирус са били лекувани с лекарства за СПИН и има хора, които са се възстановили. Така в интервю за „Московский комсомолец“ той каза: „Това определено е боен вирус. Няма съмнение, че е създаден целенасочено". Докато учените създават ваксина срещу новия тип коронавирус, лекарите припомнят, че основните методи за справяне с него са същите като срещу грипа.

Основният въпрос е - кой има полза от поредната епидемия да обезсили мощния си конкурент? Ако приложим добре известния трик с голяма вероятност, безцеремонно използван от британския бивш премиер Тереза Мей, за да обвини Русия за така нареченото отравяне на Скрипал, отговорът е очевиден: коронавирусната епидемия 2019-nCoV, която удари Китай, е много вероятно да е в полза за САЩ. И колкото по-лошо за Пекин, толкова по-добре за Вашингтон. Освен това перспективите за епидемията пак още не са обнадеждаващи. Например, някои експерти казват, че ако разпространението на вируса не може да бъде спряно, до 250 милиона китайци могат да станат негови жертви!

Прави впечатление, че вирусът стигна до американския технологичен гигант „Епъл“, чиято производствена площ е само на 500 километра от "родината" на коронавируса - Ухан. И сега, според Nikkei Asian Review, производството на популярни смартфони „Айфон“ е в опасност. „Старбъкс“ също се оказа в трудна ситуация, която поради карантината трябваше да затворят половина от своите четири хиляди кафенета, работещи в Китай (между другото, това е вторият по големина пазар след САЩ).

Но в същото време американците по някаква причина не приличат на такива жертви на епидемията, особено на „Епъл“, чието ръководство в самото начало на търговската и икономическа конфронтация с Китай беше посъветвано да евакуират производствени мощности в САЩ. Изглежда, че президентът Тръмп е предвидил всичко предварително, като някакъв екстрасенс. Но най-вероятно той просто е решил да накаже онези американски компании, чиито лидери не се подчиниха на настойчивия му „съвет“ да върнат производствените си мощности в САЩ. И „Епъл“, и „Старбъкс“ обаче наистина нямаха късмет.

Какво да кажем за американския политически естаблишмънт, който полага титанични усилия, за да постави на колене „самонадеяния Китай“. И защо тези усилия непременно трябва да имат икономически характер? В такава война всички средства са позволени и независимо какви забранени оръжия използват САЩ, ясно е, че никой от американците няма да застане на подсъдимата скамейка на Международния съд.

Може да се припомни, че САЩ не са първите, които използват биологични и химически оръжия. По време на войната американската армия пръсна 72 милиона литра обезлесител „Оранжев агент“ в Южен Виетнам, за да унищожи горите, включително 44 милиона литра, съдържащи 2,3,7,8-тетрахлородибензодиоксин. Това вещество е устойчиво и навлиза в човешкото тяло с водата и храната, причинява различни заболявания на черния дроб и кръвта, масивни вродени малформации на новородените и нарушения на нормалния ход на бременността. След използването от американските военни на обезлесители, след войната загиват няколко десетки хиляди хора. Общо във Виетнам има около 4,8 милиона жертви на разрушително пръскане, включително три милиона пряко засегнати.

Настоящата епидемия от коронавирус, вече е нанесла огромна вреда не само на китайската икономика, но и на много страни по света. Отмяна на полети, спиране на производството, нарушаване на логистиката, неучастие в панаири. Епидемията от Китай принуждава все повече и повече големи компании да променят планове и да импровизират. Рязкото намаляване на въздушния трафик с Китай по целия свят обаче не само намалява приходите на авиокомпаниите и летищата, губещи пътници и трафик, създава все повече и по-сериозни проблеми за фирми от различни индустрии. Това посочи президентът на Световната банка Дейвид Малпас, като предупреди за предстоящо намаляване на прогнозата за темповете на глобален икономически растеж „поне през първата част на 2020 г.“. Той припомни, че „много китайски стоки се доставят по целия свят в утробата на пътнически самолети“. Сега компаниите трябва бързо да адаптират своите вериги за доставки към нови условия.

Коронавирусът е по-опасен например за германската икономика, отколкото за жителите на страната. „Луфтханза“ отменя всички полети до Китай, немската туристическа индустрия губи китайски клиенти, компании от Германия спират производството в Китай. Поради епидемията бизнесът започва да търпи загуби. Предимно доста заможни китайци пътуват до Германия, гостите от Китай заемат второто мяс сред чуждестранните посетители на страната по отношение на общата цена на пътуването и престоя в Германия. Според оценките на германските медии те изразходват общо около 6 милиарда евро годишно за транспортни и хотелиерски услуги, храна и пазаруване.

В много германски атракции скоро ще липсват туристи от Китай. Изтъквайки значението на китайските туристи за "търговията на дребно и туризма и развлеченията в Германия", ръководителят на Германската туристическа асоциация Петра Хедорфер в специално изявление за пресата изрази надежда, че "ситуацията ще се нормализира скоро" и припомни, че основният сезон за посещение Германия от китайски туристи - е лятото. Така индустрията има надежда да си върне обратно тези загуби, които ще започнат да растат бързо в следващите дни.

Всичко това накара германското издание на „Ханделсблат да направи следното заключение: „Доналд Тръмп е унищожител в буквалния смисъл на думата. Три години от неговото президентство бяха достатъчни, за да подкопаят световния търговски ред и да подкопаят доверието в Световната търговска организация, НАТО и Парижкия климатичен договор. Към това вече може да се прибави и провеждането на биологична война срещу неотстъпчивите съперници. За това си има руска поговорка.

Автор: Виктор Михин

Превод: В. Сергеев, "Поглед.инфо"

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 102 гласа.

Свързани новини