Антиправителствени протести, растящ брой заразени с COVID-19 и едно топло, топло лято, което се оказа лятото на чакането. В единия край на държавата едно море чака своите туристи. Също предимно там е и един туристически бранш, който чака своите приходи. В цялата страна и в много европейски градове хора чакат оставки, но струва ми се, всички повсеместно чакаме нещо да се случи - левитацията не може да продължи до края на света. Всъщност, възможно е и да успее, но силно се надявам да не позволим това да се случи, като го казвам не само за България, а за целия свят.
Заради увеличаващия се брой на заразените с COVID-19 у нас, преди няколко дни Белгия добави райони от България към списък на места, пристигащите от които подлежат на задължителна карантина, а самото влизане в държавата е възможно само срещу отрицателен PCR тест. Само срещу отрицателен PCR тест можем да влезем и в Гърция. Карантината след пристигане от България е силно препоръчителна и в Нидерландия. Това не изчерпва рестрикциите към държавата ни, по-скоро прави груба рамка.
По повод новите ограничения в Белгия и по повод новините за протестите у нас в немалко европейски издания решихме да проверим какви информация за обстановката в страната достига до чуждестранните граждани. Направихме го не чрез проверка на самите медии, а като се свързахме с жителите на различни държави, които нямат нищо общо с България и не търсят целенасочено информация за нея.
Роберто е италианец и живее във Флоренция. Той е на 25 години и се занимава с епиграфика. В момента пише магистърската си теза, която е посветена на социо-политическите структури на остров Крит от древността до днес. За отразяването на коронавируса и протестите в България в италианските медии той казва:
„В началото, защото ситуацията в Италия беше много лоша, новините, свързани с COVID-19 бяха предимно за случващото се тук. В момента, за радост, обстановката е балансирана. Все още имаме случаи, но няма увеличение, нещата са плавни.
След като нещата се балансираха започнахме да говорим и за другите държави – предимно за САЩ, Бразилия, Германия. България напоследък също се появява в новините – знаем, че има увеличение на броя на заразените. Същото важи и за Румъния. За пристигащите от България има задължителна 14-дневна карантина.
В никакъв случай обаче България не е представена като някакво гето, в което не трябва да стъпваме, както световните медии представяха Италия, когато ситуацията с вируса при нас беше много лоша. Отношението е нормално. Аз говоря гръцки и изследвам Гърция – затова следя и няколко гръцки медии. При тях отношението е различно – усеща се лек негативизъм към България, казва се, че имате много заболели.
В Италия чуваме също и за протестите при вас. Една медия дори ги нарича „la Primavera di Sofia” („Пролетта на София”) в смисъла на настъпваща голяма положителна промяна”.
Адриан е испанец и живее в Мадрид. Той е на 22 години, прясно дипломирал се студент по журналистика и писател. Първата си публикувана книга пише на 14 години, а в момента предстои публикуването на втория му роман. Според него, отразяването на България в испанските медии се случва по следния начин:
„В Испания няма много новини за България и как се развива ситуацията с коронавируса при вас. Новините в началото на пандемията бяха съсредоточени почти изцяло в обстановката в Испания. Сега това продължава да е така, а когато става дума за чуждестранни новини, слушаме повече за Великобритания и Германия, тъй като приходите от туризъм в Испания идват предимно от туристите на тези две държави. В медийното пространство има и много новини за САЩ, тъй като там обстановката е напрегната.
Като цяло, според това, което стига до мен като информация, цяла Източна Европа понася COVID-19 добре и се справя с него. Преди няколко дни съобщиха за увеличение на случаите в Полша и Румъния, не съм срещал информация за увеличение на заболелите в България. Не съм чувал и за протестите в България – не мисля, че намират място с основния новинарски поток”.
Синди е на 27 години и живее в Хайделберг. Учи икономика, а в момента работи в център за помощ на наркозависими. За ситуацията с протестите и COVID-19 у нас тя знае:
„От това, което аз чета, в Германия няма новини за ситуацията COVID-19 в България. Новините, свързани с вируса са предимно от Германия и САЩ. Медиите изобилстват от информация за САЩ.
Доколкото зная, от 1 юни пътуването от Германия за България и от България към Германия е разрешено и не е необходимо да се прекарват 14 карантинни дни. Единственото, което е нужно е пътникът да попълни декларация на границата или летището.
Не съм чувала за увеличение на случаите на заразените с вируса в България или за протестите.”
Роберт е американец, на 22 години е и е автор на свободна практика. Свободата на работата му позволява да живее, където пожелае. Живял е няколко месеца в България, сега живее в Северна Македония. Не желае да се прибира в САЩ, защото по думите му там има голяма вероятност да се зарази с коронавирус, да го прострелят, да умре, а след това да му поискат 10 хиляди долара, защото е умрял. За протестната обстановка и броя на заразените с COVID-19 у нас той казва:
„Аз не мога да следя македонските медии, защото не говоря езика, но следя няколко, който се превеждат на английски. В тях няма някакъв особен интерес към България. Срещал съм новини, че има увеличение на заразените, но нищо специално. Нищо извънредно не са ми казвали и местните ми познати и приятели. За протестите не съм чувал”.