Отидете към основна версия

3 206 46

За кралица Елизабет Втора от първо лице! Стефан Тафров пред ФАКТИ

  • стефан тафров-
  • кралица-
  • елизабет втора-
  • дипломат

Дипломатът разказва и защо преди не е можело, а вече може да обърнеш гръб на британския монарх

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Стефан Тафров е бил посланик на България във Великобритания (1995-1997 година). По този повод той е имал среща с кралица Елизабет Втора. След това е бил сред поканените на различните приеми, които организира британският монарх за всички дипломати. Какъв спомен пази за нея… Стефан Тафров говори пред ФАКТИ.

- Г-н Тафров, имал сте привилегията и удоволствието да се срещнете с кралица Елизабет Втора. Как се готви човек за такава среща?
- Бях особено развълнуван. На 2 март 1995 г. ми предстоеше голямата чест да връча акредитивните си писма като посланик на България в Обединеното кралство на Нейно Величество кралица Елизабет Втора. За срещата се изпраща кралска каляска, която отвежда посланика и хората, които го придружават, в Бъкингамския дворец. Церемониалмайсторът на двора ме посрещна и ми каза, докато се готвех да потеглим към церемонията, че най-важното е да не се притеснявам: „Ще видите, че кралицата е естествена и спокойна жена. Тя много обича тези срещи с посланици от цял свят, защото по разбираеми причини не може да пътува толкова, колкото би желала. Кралицата се готви много усърдно за тези церемонии и ще видите, че ще проведете много смислен разговор с нея". Така и стана. Усмихната и спокойна, кралицата прие писмата ми и каза хубави думи за България, която нарече страна с дълголетна история и с възстановена демокрация. За мен самия каза, че се радва, че правителството ѝ изпраща млад човек (б.р.-тогава е на 37 години), показал с биографията си с привързаност към демокрацията и човешките права.
- Какво е очакването от срещата с нея и какво излъчваше тя…
- Излъчването ѝ бе на спокоен и уверен човек. Макар че вече протоколът, и то по нейно желание, е много опростен. Преди нея нито един събеседник не е имал право да ѝ обръща гръб, когато е напускал стаята, в която е била срещата. Докато това сега е нормална практика. Ръкуваш се с нея финално, обръщаш се
и напускаш. А преди това събеседниците са излизали заднешком.

- Наистина ли преди среща с кралицата гостите се предупреждават, че нямат право да я докосват?
- Нищо подобно. Ръкуваш се с кралицата в началото и края на срещата.

- Визирам това, че Мишел Обама – съпругата на президента на САЩ Барак Обама, си позволи доста фриволно поведение при тяхната среща преди години, докосвайки кралицата по гърба. А това се изтълкува като голям гаф?
- Не ми е идвало и на ума да правя подобно нещо. Все пак между нас имаше нужното разстояние. Съпровождат те до една зала с голяма врата, тя се отваря и те посреща кралицата Елизабет Втора. Подаваш писмата, обръщаш се към нея, за да се представиш, ръкуваш се и започва разговорът. Накрая на разговора представяш и придружаващите лица. Тогава тя бе доста по-жизнена. Беше ведра и усмихната. Тя наистина бе много добре запозната с това какво се случва в България.

- В последващите ви срещи на приемите, които кралският двор организира за дипломатите, имало ли е любопитна случка…
- Имаше една, която бих определил като най-забележителна. Тя бе по време на един от летните приеми. Гостите чакахме в парка на Бъкингамския дворец, докато дойде кралицата. На тази сбирка освен дипломати бяха поканени и видни личности. Това бе по време на войната в Югославия. Сред поканените видни британци бе и Маргарет Тачър, която тогава бе член на Камарата на лордовете. Съвсем скоро преди това тя бе произнесла реч в Камарата на общините, в която призоваваше да се бомбардират сръбските позиции около Сараево. Това бе точно по време на окупацията на града. Такава позиция бе заел преди това и президентът Желю Желев. Аз водех разговор с гръцкия посланик, когато Маргарет Тачър дойде към нас. Разбира се, започнахме разговор. Тогава казах на Маргарет Тачър, преди това се представих, че подобна позиция е заел и президентът Желев, а тя ми отвърна, че не се учудва. Каза за д-р Желев, че е мъдрецът на Балканите и т.н. И в следващия момент към нас се приближи и дойде кралица Елизабет. Насочи се към малката ни групичка заради Тачър. И започнахме непринуден разговор. Тачър каза на кралицата, че разговаря с негово превъзходителство посланика на България, че говорим за позицията на България за войната в Югославия, за позицията на президента Желев, която и тя застъпва, и Великобритания застъпва и т.н. Каза още колко е хубаво, че има такива хора в двора на Бъкингамския дворец. Кралицата пък каза, че ние, нали говори от името на страната, сме много щастливи от присъствието на посланика на България във Великобритания. И след това се отдалечи. Стана абсолютно непринудена среща. След това и Тачър се отдели от нас и тогава гръцкият колега ми сподели: „Ей, ти даваш ли си сметка, че току-що две велики жени си говореха за теб. Това е уникално.“

- Най-силният споменът, който ще остане за вас, от Елизабет Втора…
- Тази среща и този кратък разговор за мен и е най-ценен. По това време, говоря за след 1995-а, тя бе още във форма и в деня на британския национален празник, на нейния рожден ден, се провеждаше много живописен парад. Тя предвождаше парада на кон. Изключително впечатляващо. Мога само да изкажа дълбок поклон пред паметта на една забележителна жена!

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 32 гласа.

Свързани новини