Колко голям е бизнесът с дърва за огрев? Къде, как се прави и на каква цена се карат на хората дърва. Пред ФАКТИ говори Красимир Бонев, който живее в Долни Окол.
- Г-н Бонев, какво се случва с добиването на дърва в селата край Самоков. С какво се сблъсквате в Горни и Долни Окол?
- Всяка година се отпуска за населението сечище на символични цени от горското стопанство. Тази година сечищата бяха две и бяха определени така, че хората няма как да стигнат до позволените за сеч дървета.
Беше в дере, непроходимо – няма как да отиде човек с техника и превоз.
А това е практика от години. Разрешените дати за добив на дърва бяха 5,6 август (петък и събота) и след това на 12,13 август. Първото сечище бе за добив на около 50 кубика. След това горският ни каза, че на второто сечище има повече количество, но пак е разрешено за сеч събота и неделя – 13 и 14 август. Дори хора като мен, които имаме джипове с висока проходимост, тази година не успяхме и се отказахме. Определят ти и дни. Казват ти, че петък и събота може да се сече и ако успееш, успееш. През други дни не е разрешено. И в същото време през седмицата – след 5 и 6 август, на кмета на Долни Окол му докараха дърва със специализиран автомобил, който може да превозва до 20 кубика. На 13 август отидохме до второто разрешено място за сеч, но ни казаха, че дървесината, определена за населението, е изчерпана. Там видях мой познат, който ми каза, че в сечището има непознати лица, който не са от Горни или Долни окол, но добиват дърва. Питам: „Кой им е разрешил?“
- Кой определя местата за сеч?
- Определят се от горско стопанство Самоков и по изготвен списък от кмета на селото.
- За кои села става въпрос…
- За Долни и Горни Окол. В един район сме. Хората не успяха да се снабдят с нужната дървесина. Една сутрин, на 16 септември, установих, че на две места в селото са стоварени дърва – около 40 кубика, без контролни марки. Подадох сигнал до Изпълнителна агенция по горите. Те изпратиха екип за проверка, който констатира, че дървата не са законно докарани и запитаха собственичката на едни от дървата как ги е получила. Тя каза, че ги е поръчала на горски служител и той срещу сумата от 2100 лева ѝ е докарал 15 кубика. По 140 лева на кубик. А ако си ги вземеш сам от определеното сечище, цената е 16 лева на кубик. Попитах я дали има издаден документ за дървата, а тя каза, че няма документ. На другото място, на което бяха стоварени около 20 кубика, дървата също нямаха контролна марка. Проверяващите отидоха и там, но не знам какво е станало. Там дървата бяха набити с червена контролна марка, а това означава, че е незаконна сеч.
- И какво стана с тази дървесина. Когато тя е с набит червен печат, трябва да съхранена на отговорно пазене и да не може да се използва…
- След като мина проверката, собственикът на втората дървесина започна да реже дървата с една циганска група, от 3-4 човека, и да си ги прибира. Подадох допълнително сигнал, че дървесината, която трябва да е на отговорно пазене, се прибира. Информирах и Изпълнителната агенция по горите. Казаха, че ще пратят проверка, но такава не бе извършена. Имаше проверяващи в селото, но те не отидоха на точния адрес, за да проверят. Това ме навежда на мисълта, че има лобиране за тези хора, които са докарали дървата. И най-вероятно са замесени и ръководители на по-високо ниво от местния горски.
- Маркираните с червен печат дървета ги няма…
- Първата пратка, за която подадох сигнал, собствениците не я пипаха. От втората пратка бяха останали около кубик нацепени дърва, която е прибрана, а другите ги няма. След като ми беше казано, че в определените сечища количествата са изчерпани за два дни, а до там, както казах се стигаше изключително трудно, горските бяха влезли с тежка техника и бяха свалили дърветата. След това го продават по свободни цени. Това може да се провери по документите и по списъка, който е направен от кмета на Долни Окол. Искрено се надявам да се направи проверка по списъка, за да се види кой жител с колко дърва се е снабдил сам и колко са му предложени и докарани на свободни цени.
А сечта се извършва и в частни гори, които не са реституирани.
Но това е друга тема. Фирмите, които режат, режат поголовно – вандалска сеч. И след тях остават купища, защото прибират едрата дървесина. И никой не разрешава на хората да отидат да съберат остатъците и да почистят гората.
- Когато чуят в горското вашето име, приемат ли сигналите ви сериозно, защото имате актове за добив на дървесина?
- Имам един акт от преди две години, който е платен и с това темата е приключена. Тогава пак ме прецакаха, но това е минало, защото ставаше въпрос за 1,5 кубика дърва. А втората случка, която стана, бе направо комична. Имам разрешение за добив на 9 кубика дърва. Но на един от билетите за добив горският ми написа 3 кубика, а не 2. С джипа, който е с твърд покрив, не мога да взема повече от 2 пространствени кубика дърва. Когато се върнах за още един кубик, горските ме провериха. Аз бях още на територията на сечището. Не бях напуснал терена, защото накрая на сечището горският издава документ с какво количество излизаш. Бях спрял да си пълня вода, а горският го нямаше. И вместо да дойде той, идват проверяващи. Документът за трите кубика не бе в мен. И така пак започна разправия и ми задържаха колата. После ме провериха, а вкъщи не намериха повече дърва от разрешените. Имам разрешение за 9 кубика, вкъщи имаше 8 и този въпросен кубик, за който пак стана разправията, допълваше точно разрешената ми квота. Просто ме цакат, защото сигнализирам за нередностите им.
Отидете към основна версия
28 Ноември, 2022 13:01 9 775 42
Кой как добива дърва в района на Самоков? Красимир Бонев пред ФАКТИ
Фирмите, които режат, режат поголовно – вандалска сеч, казва жителят на Долни Окол
Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 27 гласа.