Отидете към основна версия

2 757 45

Там, където токът в Украйна не бива да спира нито за миг

  • украйна-
  • бебета-
  • война

От началото на руската война срещу Украйна в клиниката се раждат почти двойно по-малко деца, отколкото в предишните мирни времена

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В Родилен дом № 2 в Киев персоналът и майките всеки ден се притесняват дали ще има ток. От началото на войната броят на ражданията е намалял. На бял свят се появяват все повече недоносени деца. Репортаж на Андреа Беер.

Руските бомбардировачи оставят цели градове в Украйна без ток. Има обаче места, където електрозахранването не бива да спира, защото там се ражда живот - например в Родилен дом № 2 в Киев.

Виждат се малки крачета и ръчички, чува се тих плач. Новороденото е толкова мъничко, че почти изчезва в ръцете на уморената си майка, която е родила още в 33-та седмица от бременността. Легълцето му се намира в отделението за недоносени деца на Родилен дом № 2 в Киев. Особено уязвимите бебета, настанени там, са свързани със специалното медицинско оборудване, което е от изключителна важност.

Там всичко зависи от дизеловите генератори

В случай на прекъсване на електрозахранването се задействат допълнителните дизелови генератори на клиниката. Така може да се преодолее краткосрочната липса на ток, разказва лекарката Олга Ковалчук. "Имаме собствени генератори, а и оборудване, които по принцип могат да издържат известно време без ток. Устройствата за изкуствена вентилация на белите дробове например са с вградени батерии, които издържат относително дълго – например за час. Когато токът спре, те се включват в работа.“

От близо два месеца енергийната система на Украйна е подложена на системни руски атаки. Страната се бори с непредсказуеми прекъсвания на тока. За щастие, в Родилен дом № 2 захранването досега е спирало един-единствен път. След голямото спиране на тока в края на ноември дизеловите генератори работили без прекъсване в продължение ва седем часа, казва зам.-директорката Олена Ярошчук.

"Това беше възможно и поради местоположението ни. Намираме се в центъра, а електроцентралата, която ни снабдява, досега не е пострадала, слава на Бога. От другата страна на река Днепър положението е много по-лошо." Ярошчук разказва, че в момента има по-малко пациентки, защото много от жените са напуснали от страх. Но има и много аборти.

От началото на войната: все повече преждевременни раждания

От началото на руската война срещу Украйна в клиниката се раждат почти двойно по-малко деца, отколкото в предишните мирни времена. Много от тях идват на бял свят преждевременно, посочва опитната лекарка. Много от младите жени преди това са били принудени да стоят във влажни и студени мазета, казва Ярошчук. Това им е подействало като чиста отрова, защото се появяват инфекции на пикочния мехур, грипни инфекции или дори Ковид19. Много от новородените също започват живота си с болест.

За всички в родилния дом са предвидени големи запаси от вода, както и множество фенерчета. Те се ползват, когато има въздушна тревога и родилките се налага да се крият в мазето. "Така беше и на 10 октомври, и 23 ноември, когато бяхме атакувани много масивно с ракети", съобщава Ярошчук. "Нямахме ток, нито вода. Но в операционните зали и там, където децата могат да бъдат реанимирани, винаги има светлина, защото това е крайно необходимо. Раждането не може да се планира съвсем точно. Децата просто се появяват на бял свят", казва лекарката.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 20 гласа.

Свързани новини