Отидете към основна версия

4 526 41

Европейска ли е Европейската прокуратура в България…

  • лаура-
  • кьовеши-
  • европрокурорите-
  • проверки-
  • тец-
  • графа-
  • зарков

Главният прокурор на ЕС Лаура Кьовеши обяви в разговор със служебния правосъден министър Крум Зарков, че изпраща одиторска мисия в София

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Какво се случва с Европейската прокуратура и работата ѝ в България? Защо надеждите на всички, че тази структура ще е особено ефективна и ще успее да „прихване в зародиш гнилите ябълки", които бъркат в кацата с меда, някак безславно угасват.

Началото

Участващи държави членки - 22 държави от ЕС, са взели решението „заедно да положат усилия да се защити бюджетът на ЕС от измами, като участват в т.нар. процедура за засилено сътрудничество". Това са: Австрия, Белгия, България, Хърватия, Кипър, Чешката република, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Румъния, Словакия, Словения и Испания.

Чл. 4 от Регламента Европейската прокуратура отговаря за провеждането на разследвания, наказателното преследване и предаването на съд на извършителите на престъпления и съучастниците в престъпления, засягащи финансовите интереси на Съюза, които са предвидени в Директива (ЕС) 2017/1371 и са определени от настоящия регламент. Във връзка с това Европейската прокуратура провежда разследвания и осъществява наказателно преследване и упражнява функциите на прокурор пред компетентните съдилища на държавите членки до окончателното приключване на делото

Структура две нива: централно и национално

Европейската прокуратура е неделим орган на Съюза, който действа като единна служба с децентрализирана структура.

1) Централно ниво
Централата и се намира в Люксембург и се състои от европейски главен прокурор и колегия на прокурорите, както и постоянните камари. Европейският главен прокурор управлява Европейската прокуратура, организира нейната работа и я представлява в контактите и с институциите на ЕС, държавите членки и трети държави.

2) Национално ниво
На национално ниво функционират европейските делегирани прокурори под ръководството на постоянните камари. Европейските делегирани прокурори в 22-те участващи държави от ЕС отговарят за провеждането на наказателни разследвания и преследвания. В работата си те са напълно независими от органите в своята страна.

Териториална компетентност
Европейската прокуратура е компетентна да разследва всяко престъпление, засягащо финансовите интереси на ЕС, което е извършено изцяло или отчасти на територия на държава членка, която участва силното сътрудничество за създаване на ЕП (чл. 23, б. „а" от Регламента). Следователно не е нужно деянието да е с трансграничен елемент, с изключение на данъчно престъпление от компетентност на ЕП, което задължително следва да е извършено на територията поне две държави членки. Безспорно ЕП поради своята наднационална организация, включваща централизирано ниво и европейски прокурори от всички държави членки, участващи в засиленото сътрудничество, много по-лесно и бързо би разгледала всяко трансгранично престъпление, засягащо две или повече държави членки.

Какво разследва европрокуратурата и какъв е размерът на вредите
Размерът на вредите, които са основание за упражняване на компетентността на ЕП, са със следните предпоставки:
- реални или вероятни вреди в размер до и над 10 000 евро - по преценка и изключение
- реални или вероятни вреди в размер над 100 000 евро – задължително

На какво ставаме свидетели
Главният прокурор на ЕС Лаура Кьовеши обяви в разговор със служебния правосъден министър Крум Зарков (двамата са на снимката), че изпраща одиторска мисия в София, за да провери работата на българските европрокурори. Това е ясен знак към работата на българския представител в европейската институция Теодора Георгиева. От отчета на българката европрокуратура се разбира, че за близо 2 години работа у нас родните европрокурори са приключили окончателно само едно дело. При него е призната на вина и е издадена условна присъда. Иначе другата новина за работата на служителите на Кьовеши, свързана с България, е, че Европейската прокуратура разследва ТЕЦ-ве за вредни емисии и се заема с ремонта на ул. „Граф Игнатиев“.

Но на този фон у нас нещата в структурата на европрокуратурата не изглеждат добре. От девет делегирани прокурори, трима вече напуснаха, а други участват във всевъзможни конкурси за работа в съдебната власт у нас или на други позиции в европейски институции.

Вече споменахме, че всяка от 22-те страни, които са част от евпрокуратурата, имат свой представител в централата в Брюксел. За България това е административният съдия Теодора Георгиева, която преди три години е избрана при процедура, която още тогава събужда много въпроси. Тя определя прокурора Димитър Беличев за ръководител на офиса на българските делегирани прокурори в София. Негова е отговорността след приемането на законовите поправки през миналата година да осигури пълната административна независимост на представителството. Нашите европрокурори имат щат от 35 служители, чието възнаграждение е доста високото за нормите в съдебната система. Но тук има един детайл - до момента не е известно да са обявявани конкурси за подбор на кадри. А това е трябвало да стане още преди края на миналата година.

Напрежението в българския офис може да доведе след себе си доста проблеми, защото липсата на кадри пречи на автономното съществуване на структурата. А тя трябва да провежда обществени поръчки, да има собствено счетоводство.

Проблемът с делегираните прокурори
По искане на Лаура Кьовеши България трябва да има 15 европейски делегирани прокурори. Към момента те са едва 6. Прокурорската колегия открива процедури, но интересът към участие е малък. Ако ВСС предложи магистрати, финалното решение за назначаването се взема от Колежа на европейските прокурори, където кандидатурите се представят и защитават от националния представител – Теодора Георгиева.

Дали това се прави… Защо български европрокурори напускат… Защо има малък интерес към работата… Само ще припомним, че Европейската прокуратура разследва ТЕЦ-ве за вредни емисии и с ремонта на ул. „Граф Игнатиев“. Дали щетите са над 10 000 евро, за да се предприемат мерки за проверка по усмотрение, или са над 100 000 евро с участие на европейско финансиране, което ги прави задължителни…

Докладът на европейските прокурори ще е интересен. И май няма да е свързан само с проверките на тецовете и „Графа“, а ще се потърси и отговорност за работата на софийския клон…

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 23 гласа.

Свързани новини