Отидете към основна версия

3 564 13

Как се запасява Държавният резерв с горива? Пред ФАКТИ говори и.д. председател на агенцията Асен Асенов

  • асен-
  • асенов-
  • държавен резерв-
  • горива-
  • база

Към момента обезпечеността е 81 дни, което осигурява спокойствие на страната ни, че при евентуална криза и затруднения в доставките агенцията ще е готова да реагира, казва той

Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Какво ще се случи, ако „Лукойл“ наруши доставките си на петрол, респективно и производството на горива. Как ще се намеси Държавният резерв? Пред ФАКТИ по темата говори и.д. председател на Държавния резерв Асен Асенов.

- Г-н Асенов, ако се стигне до проблем с доставките на нефт за „Лукойл“, Държавният резерв с какво количество горива разполага, за да компенсира недостига, ако се стигне до такъв?

- Съгласно нормативната уредба България трябва да съхранява количества осигуряващи потреблението за 90 дни, като това задължение е разпределено между агенцията и икономическите оператори. Към момента обезпечеността е 81 дни, което осигурява спокойствие на страната ни, че при евентуална криза и затруднения в доставките агенцията ще е готова да реагира. За тези подсигурени почти три месеца държавата и бизнеса ще имат време да предприемат необходимите действия, за да нормализират ситуацията и пазара, така че крайните потребители да не бъдат засегнати от случващото се.

- Държавният резерв как подменя запасите си с горива. Колко и кои са фирмите, които участват в обществените поръчки? - Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ (ДА ДРВВЗ) купува и продава запасите от горива, както и всички други видове запаси, на стоковите борси и при спазване разпоредбите на Закона за обществени поръчки (ЗОП). В сделките за горива с агенцията през последните няколко години са участвали 5, 6 фирми, тъй като в тези процедури могат да участват всички фирми, които имат желание и възможност за това. За нас е важно резервите и запасите, които поддържаме, да са с необходимото качество и договорите с всеки един контрагент да се изпълняват в срок - както от наша страна, така и от тяхна. Всяка една фирма, която има желание, може да участва по обявяваните от нас процедура за покупка и продажба на резерви.

- На какъв период от време се обновява резервът? - Една от основните ни грижи е поддържането на материалите в срок на годност и качество, така че да са в готовност за предоставяне на населението във всеки един момент. Агенцията поддържа много широк спектър резерви с различни срокове и специфики на съхранение. За всяка една различна по вид група материали се грижат специалисти в съответните области, които следят за правилното съхранение и навременното обновяване на материалите. Честотата на обновяване на всяка една стока е различна, като зависи от съответния срок на годност на продукта. Стоките се реализират преди изтичане срокът им на съхранение и с получените финансови средства се закупуват нови.

- Ако се стигне до колапс на „Лукойл“, Държавният резерв ще се обърне ли към чуждестранни доставчици, за да запълни запасите си? - Попълването на запаси от горива става чрез закупуване на стоки от стоковите борси. Агенцията не участва в избора на доставчик. В търговете по съответния ред може да участва всяка една фирма, включително и чуждестранни. Важното за нас е сделките да са на най-добрата възможна цена, при гарантирано качество и в договорените срокове за доставка. Фирмите трябва да са изрядни данъкоплатци и да нямат задължения към бюджета.

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 6 гласа.

Свързани новини