Отидете към основна версия

1 403 9

"Атмосфера на страх" в Западния бряг

  • ивицата газа-
  • газа-
  • израел-
  • палестина-
  • западен бряг-
  • страх-
  • палестинци-
  • хамас

Много палестинци от Западния бряг са принудени да напуснат земите си

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Хирбет Айн а Рашаш е малко палестинско село в долината на река Йордан. Или по-скоро беше такова, пише АРД. Защото след терористичните атаки на Хамас срещу Израел на 7 октомври животът за хората в него стана невъзможен, а все повече радикални заселници дойдоха и се настаниха на територията, разказва кореспондентът на германската обществена медия Ян-Кристоф Кицлер.

Над 1000 палестинци са били изгонени от домовете си

Хората редовно стават жертва на насилие, съобщава още АРД. Веднъж заселници дошли в населеното място и изпотрошили прозорци, а друг път физически нападнали хората. На 9 октомври те блокирали пътя към селото и по този начин жителите на Хирбет Айн а Рашаш и животните им изобщо не можели да достигнат до вода.

На 13 октомври жените и децата напускат населеното място, в което преди са живеели около 85 души от 18 семейства. На 16 октомври от там се евакуират и мъжете, заедно с 1500 овце. Те се предават пред насилието, както са направили и жителите на още 16 палестински села от 7 октомври насам, четем още в текста на Ян-Кристоф Кицлер. Израелски правозащитни организации и ООН документират множество случаи на насилие от страна на заселници, които водят до прокуждането на повече от 1000 палестинци от земите им.

Земеделци завземат земи чрез насилие

Селото се намира в така наречените неавтономни части на окупирания Западен бряг, заедно с общо около 60 процента от територията на областта. В тези райони израелската армия и полиция отговоря за сигурността според Договорите от Осло, подписани от Израел и Организацията за освобождение на Палестина през 1995 година. Договорите предвиждат тази територия да стане част от независима палестинска държава в рамките на пет години. До днес това така и не се е случило.

Процеси като изграждането на над 130 израелски селища на територията на Западния бряг още повече отдалечават възможността за създаване на палестинска държава. В последните години, под управлението на Нетаняху, мрежата от такива селища се разраства, а неговото правителство разреши изграждането на още 3500 жилища, обяснява АРД. Освен това от десетилетия Израел прогонва палестинци от домовете им, като обявява големи територии за “държавна земя” - това са местата, на които са изградени военни полигони, или са обявени за защитена зона заради природата си или заради археологически находки.

Относително нов феномен обаче са радикалните заселници, които създават земеделски кооперативи и с помощта на овчи стада завземат големи площи - в т.нар. държавни земи или върху частна палестинска територия. Дрор Еткес, който работи в израелска правозащитна организация, документира този начин на завземане на земи и казва пред АРД, че според неговите изчисления заселниците вече контролират повече от 35 000 хектара с подобни кооперативи, което е повече от шест процента от целия Западен бряг. “Важно е да се разбере, че насилието е част от този процес”, казва Еткес. Според него именно чрез насилие заселниците си гарантират, че около фермите им няма палестинци.

Днес заселниците са още по-добре въоръжени

От 7 октомври 2023 година насам този процес се е ускорил. Правозащитни организации алармират, че израелските сили за сигурност не се намесват при случаи на насилие, а част от заселниците вече носят военни униформи. Информацията потвърждава и Йехуда Шау, който преди е бил войник в Западния бряг, но след това създава организацията “Да нарушим мълчанието”, която критикува израелската окупация. Шау обяснява, че днес войниците са прехвърлени в Газа. В Западния бряг “армията е съставена от заселници”, а резултатът, казва мъжът пред АРД, е следният: “Същите агресивни, понякога осъждани заселници, които преди шест или седем месеца нападаха палестинските общности и ги прогонваха от земята, на която живеят, сега правят същото в униформи, с оръжие и пълна легитимация”.

АРД припомня, че екип на медията също е бил заплашван във връзка с разследване на темата за насилието от страна на заселници, както и че в момента те имат голяма политическа подкрепа от хора като министъра на националната сигурност Бен-Гвир и финансовия министър Безалел Смотрих. И двамата са били част от движението на заселниците и го подкрепят и до днес. По данни на АРД след 7 октомври заселнически групи на Западния бряг са се сдобили с хиляди оръжия.

Съединените щати, Великобритания, Франция, последвани от Европейския съюз наложиха санкции на някои заселници, които използват насилие, за да прогонят палестинците от домовете им. Един от тях е Инон Леви, който ръководи фермата Мейтарим и според Йехуда Шау вече е успял да прогони заедно с други заселници пет палестински общности от района на град Хеброн, включително с насилие.

Автор: Ян-Кристоф Кицлер (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 4 гласа.

Свързани новини