Отидете към основна версия

9 007 51

Валерия Велева: Доган загуби!

  • дпс-
  • ахмед доган-
  • делян пеевски-
  • рамадан аталай-
  • скандал-
  • корупция

Предстои да стане ясно дали Аталай ще остане независим депутат или ще напусне 50-ото Народно събрание

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Ахмед Доган загуби!

ПГ на ДПС застана зад председателя на партията Делян Пеевски и изключи с пълно болшинство Рамадан Аталай от редиците си.

В цифрово измерение това е 45:2 за Пеевски.

Така групата на ДПС от 47 парламентаристи става на 45, а Рамадан Аталай последва съдбата на изключената преди дни шуменска депутатка Айсел Руфад. И за двамата се твърди, че са много близки до Ахмед Доган.

Зам.-председателят на Народното събрание Росица Кирова изчете преди малко решение от заседание на парламентарната група на ДПС, което се е провело тази сутрин и на което групата е изключила от състава си Рамадан Аталай.

При гласуването 44 депутати са били "за", без "против" и "въздържали се".

Предстои да стане ясно дали Аталай ще остане независим депутат или ще напусне 50-ото Народно събрание.

Преди три дни Областната структура на ДПС в Пловдив сне политическото си доверие от Рамадан Аталай заради слаби изборни резултати и призова парламентарната група да го изключи от редиците си.

„Снемането на доверието от господин Рамадан Аталай е решение на областната структура. Това всичко, което се случва в Пловдивска област – във всички структури, е на базата на всичко, което се случва, откакто той дойде като кандидат-народен представител и стана пет пъти такъв с гласовете на хората, които го подкрепиха тук", заяви Юксел Расим, ръководител на ДПС в Пловдив.

И призова "този път председателят Делян Пеевски ще ни чуе – хората искат промяна, искат млади хора".

Рано тази сутрин в ефира на БТВ Рамадан Аталай оповести имейл на почетния председател

Ахмед Доган, с който той разпорежда на ПГ на ДПС "да не подкрепя правителството“.

Аталай допусна, че колегите от ПГ няма да пристъпят аргументите и предложението на визионера“.

Това обаче не се случи - групата не подкрепи "визионера", а "новото начало" Пеевски.

Да си спомним, че още на 17 декември 2015 година, по време на традиционната коледно-новогодишна вечеря в базата на ДПС в "Бояна", Ахмед Доган критикува своите, че превръщат ДПС в корпоративна партия, фокусира вниманието на гостите върху явлението „местни феодали“. Дори заплаши, че ще закрие партията.

В обръщението си от 3 януари т. г. почетният председател отново повдигна темата за „корпоративната партия“.

Поемайки ДПС, Пеевски обяви "ново начало", което означава и скъсване с корупционните практики. ДПС стана втора политическа сила, но се видя, че твърде много бивши избиратели не се върнаха обратно в електоралната армия заради феодалите и „парашутистите“ в листите.

"Новото начало за ДПС е факт. Който не го разбира, остава в миналото.

За нас най-важен е гласът на хората и волята на структурите. На изборите показахме, че можем да се вслушваме в хората и те ни дадоха своето доверие“, каза преди два дни Пеевски на съвещание с кметовете на Движението.

Още на Тюркян чешма м.г. Пеевски даде знак, че елитът на ДПС се е отдалечил от хората и че няма да търпи дерибейства на гърба на избирателите и енергично зададе темп на работа, труден за поддържане за мнозина.

"ДПС трябва да се върне при вас. Защото почетният председател д-р Ахмед Доган преди една година каза нещо, което мнозина не разбраха – „върнете връзката с нашите хора, губим я някъде в последните 10 години”, каза Пеевски.

А Рамадан Аталай е представител точно на този елит в ДПС, който доста умело опредмети присъствието си в политиката на гърба на избирателите на ДПС...

Депутат от 38-то НС до настоящото 50-то НС, през годините името на Аталай е било замесвано в поредица от скандали, свързани с конфликт на интереси и с мирис на корупция. Видимото им измерение може да се проследи в имотните му декларации пред антикорупционната комисия. От тях е видно, че за 10 години наличностите му в банкови сметки са нараснали 5 пъти – от 136 930 лева през 2013 г. (откогато съществува онлайн публичният регистър към комисията) на повече от половин милион към днешна дата, пише "24 часа".

А пък синът му Ревин Аталай още в началото на века се нареди сред крупните бизнесмени в страната и развива впечатляващ бизнес от транспорта през имотния пазар до биогорива, а според медийни публикации - и във ВЕИ сектора.

Транспортът всъщност е и началото. През 2002 г. едва на 21 години Ревин Аталай вече е съдружник във фирмата “Ивкони” на създателите на фирмата мастодонт за българската реалност “Юнион Ивкони” Ивайло Константинов и Светлозар Любенов. Към онзи момент баща му Рамадан е депутат в 39-ото народно събрание, зам.-председател на енергийната комисия и член на транспортната, а също и вносител на законопроекти, свързани именно с този бранш.

Като основен съвносител на проекти, свързани точно с автомобилните превози, Аталай редовно е атакуван за лобистки текстове и назначения в сектора. През 2015 г. синът му излиза от “Ивкони”.

По същото време и Аталай баща - видимо от архива на парламента, снижава интереса си към транспортното законотворчество, акцентирайки главно върху енергетиката. В контекста на темата няма как да не направи впечатление, че не само Ревин, но и хора, свързани с неговите бизнес инициативи, просперират през годините.

Такъв е случаят например с регистрираната през 2001 г. компания “Атомтоплопроект”, фокусирана върху “проектиране, анализи и доставка на оборудване в сферата на ядрената енергетика”.

Според фирмените регистри съдружник в нея до 2011 г. е Петра Иванова, която излиза като свързано лице с Ревин Аталай през дружеството му “Прометекс 90”. Към днешна дата според Регистъра на обществените поръчки дружеството фигурира в 31 такива за милиони левове, с възложители общини (сред тях и София), както и АЕЦ “Козлодуй”.

Първата поръчка, спечелена от дружеството, е през 2007 г. и е за 740 000 лева за проектиране на технологични тапи именно за блокове 5 и 6 на АЕЦ “Козлодуй”. Към този момент Рамадан Аталай е председател на енергийната комисия в 40-ото народно събрание.

Според Търговския регистър синът влиза и излиза от различни фирми според ситуацията на пазара и в парламента

Например влиза в “Юнион Ивкони” през 2002 г. и много скоро след това компанията започва да печели масово разрешителните за превоз на пътници по основните и най-печеливши междуградски линии в България. Само за няколко години “Юнион Ивкони” стана най-големият български автобусен превозвач и излезе и на международния пазар.
Ревин Аталай вече не е съдружник във фирмите около автобусния превозвач, но според Търговския регистър все още има 50% в “Контакт център” ООД - фирма, създадена през 2013 г., за да изгради и експлоатира колцентър за нуждите на клиентите на “Юнион Ивкони”.

През 2017 г. основава с Благовест Коджабашев фирмата “Ривърсайд хотелс” ООД, която е собственик на бутиков хотел в Банско. В края на миналата година обаче фирмата е продадена на македонска гражданка.

От 2016 г. нататък бизнесът на сина се пренасочва и просперира главно в сферата на енергетиката. Точно оттогава Рамадан Аталай е първо член, после - зам.-председател, а по едно време и председател на енергийната комисия в различни парламенти.

Към момента Ревин Аталай има 50% дял в “Прометекс - 90” ООД. Дейността на фирмата е съсредоточена върху изграждането на възобновяеми енергийни мощности и на отоплителни и електрически инсталации.

Притежава 20% от “Балкан газ” ООД. Едноличен собственик на капитала е и на “Аррат консултинг” ЕООД.

Държи и половината от “Бас Текс” ООД - фирма с разнообразна дейност, създадена през 2007 г. в Пловдив. Нейното име изскача в няколко обществени поръчки през последните години за доставка на специфично оборудване на научни институти и държавни ведомства, макар и за сравнително малки суми - 20 до 50 хил. лева.

В други фирми синът на Рамадан Аталай се води само като управител или член на съвета на директорите.

Член на борда е например на строителната “Стройпроект Груп”, в която основен съдружник е Тодор Славков, синът на Иван Славков. Но фирмата от няколко години подава декларации пред НСИ, че няма никаква дейност.

Тази кратка история на бизнес просперитета на фамилията всъщност описва това, което българите ненавиждат в политическата ни класа - лицемерието да стоиш в парламента и да лобираш за бизнеси, в които имаш личен интерес.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 40 гласа.

Свързани новини