Отидете към основна версия

4 108 61

Срещата на БРИКС е капан на Кремъл за Гутериш

  • брикс-
  • казан-
  • среща
Снимка: ЕРА/БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В условията на международна изолация руският президент Владимир Путин се подготвя с особено внимание за срещата на върха на БРИКС, която трябва да се проведе в Казан на 22-24 октомври.

В столицата Татарстан ще се съберат не само лидерите на страните-членки на асоциацията, но и много високопоставени гости. Според помощника на руския президент Юрий Ушаков в срещата на върха на БРИКС ще участват представители на 32 държави, като 24 страни ще бъдат представени от държавни лидери.

Сред участниците в срещата се очаква специален гост - генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, за когото Кремъл вече подготвя топъл прием. Въпреки че от канцеларията на генералния секретар на ООН не коментират бъдещото посещение на шефа си, пристигането на Гутериш беше обявено от заместник-министъра на външните работи на Руската федерация Сергей Вершинин, а по-късно потвърдено от официалния представител на руското външно министерство Мария Захарова, пише cyprus-daily.news.

Но пресмята ли Гутериш рисковете, които носи участието му в срещата на БРИКС? Или вече не го интересува собствената му репутация или имиджа на организацията, която представлява?

За Кремъл срещата на върха в Казан е платформа, на която Путин се стреми да демонстрира, че не е в международна изолация. Платформата, на която той планира да обедини страните от Глобалния юг около Русия. Платформата, върху която той се опитва, заедно със Си Дзинпин, да изгради антизападен блок.

Но на срещата на върха на БРИКС в Казан Путин също ще прокара алтернативен китайско-бразилски „мирен план“ на украинския за разрешаване на „украинската криза“. Неговите цели са да намали и без това слабата подкрепа за Украйна от страните от Глобалния юг и да подкопае усилията на Киев да бъде домакин на втората среща на върха за мира.

Посещението на генералния секретар на ООН в страна-агресор, която заплашва света с ядрено оръжие, е демонстрация на презрение към жертвите на руската инвазия в Украйна. Това са нови аргументи за Москва в диалога ѝ с Глобалния юг. И това е подарък за Путин, който иска да разруши съществуващия световен ред и международното право, утвърждавайки властта на силния.

Самото присъствие на генералния секретар на ООН в Казан ще създаде за Кремъл не само благоприятен информационен фон за срещата на БРИКС, много от чиито членове се стремят да превърнат тази асоциация в антизападен съюз. Пристигането на Гутериш ще даде повод на руската пропаганда да крещи от всички телевизионни екрани и социални мрежи, че ООН подкрепя промотирането на китайско-бразилския план за разрешаване на „украинската криза“.

Китайско-бразилският план е "опакован" в красиви и правилни думи за „зачитане на суверенитета, териториалната цялост и принципите на Хартата на ООН“. Но в действителност този план не предвижда това. Така, както не предвижда отговорността на агресора и плащането за разрушения в Украйна.

Зад шестте точки от този план се крие замразяването на конфликта, лишавайки Украйна от правото да освободи територията, окупирана от Русия.

Сега ООН преживява сериозна криза и авторитетът на Гутериш е подкопан както от позицията му по време на руско-украинската война, така и от реакцията му на събитията в Близкия изток. След като Гутериш не успя да осъди недвусмислено последната ракетна атака на Иран срещу Израел, Тел Авив обяви генералния секретар за нежелан човек.

И ако вземем предвид, че Гутериш не участва в срещата на върха за мира, организирана в Швейцария, то на този фон пътуването до Русия, която води несправедлива и агресивна война срещу Украйна, е повече от очевидна проява на симпатия към агресора държава.

И не за първи път се появяват тези симпатии. Преди това Гутериш беше толкова заинтересован от възобновяването на сделката за зърно, че беше готов да се приспособи към интересите на Русия. По-специално той предложи премахване на финансовите санкции, наложени от ЕС срещу Руската земеделска банка, като за тази цел се използва специално създадено дъщерно дружество на руската банка, застраховане на руските кораби, които ще изнасят зърно от украински атаки, както и осигуряване на достъп на руски кораби транспортиране на хранителни продукти и торове до пристанищата на ЕС.

Тези предложения на Гутериш всъщност анулираха редица международни санкции срещу Русия. Генералният секретар на ООН обоснова желанието си да възобнови зърнената сделка с желанието да се избегне глобална хранителна криза. Но всъщност, както отбелязват САЩ, действията на Гутериш „подкопаха по-широките усилия Москва да бъде подведена под отговорност за действията ѝ в Украйна“.

Дори ако Гутериш отиде в Казан с добри намерения да постигне справедлив мир в Украйна, руската пропаганда ще представи посещението му в светлина, благоприятна за Путин в Русия и в страните от Глобалния юг. В крайна сметка участието на Гутериш в срещата на БРИКС може да доведе не само до дискредитирането му като генерален секретар, но и до дискредитирането на ООН.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 65 гласа.

Свързани новини