Отидете към основна версия

2 279 22

Турция и Европейският съюз: нови стъпки към сближаване или временно решение

  • реджеп ердоган-
  • урсула фон дер лaйен-
  • турция-
  • ес-
  • отношения

Днес Турция е в изгодна позиция

Снимка: ЕРА/БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Срещата на турския президент Реджеп Тайип Ердоган с ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Анкара отново повдигна темата за дългогодишното напрежение и замразения процес на присъединяване на Турция към ЕС. Лидерите демонстрираха готовност за възстановяване на диалога, съобщава собственият кореспондент на Казинформ.

Курс към сближаване на Турция с Европейския съюз

Ердоган говори за необходимостта от „осезаемо и бързо“ подобряване на отношенията между Турция и Европейския съюз. Турският лидер подчерта, че укрепването на институционалните връзки може да се изгради върху „печеливша формула за сътрудничество“, която ще бъде от полза и за двете страни.

Сред приоритетните области на партньорство Ердоган отбеляза сътрудничеството по въпросите на миграционната политика. Türkiye остава ключов играч в решаването на проблема със сирийските бежанци в продължение на много години и Европейският съюз признава важността на ролята на Анкара в това отношение.

Подкрепа за сирийските бежанци

По време на срещата Урсула фон дер Лайен обяви нов пакет от помощи за Турция на стойност 1 млрд. EUR. Средствата ще бъдат използвани за подкрепа на милиони сирийски бежанци, живеещи в Турция.

"Европейският съюз винаги е подкрепял Турция в работата ѝ с бежанците. През последните 12 години сме отделили почти 10 милиарда евро за тези цели. Турция, която приема около 3,2 милиона сирийци, остава най-големият център за бежанци в региона", каза фон дер Лайен.

Дългият път към европейската интеграция

Отношенията между Турция и ЕС са дългосрочна история с поредица от зазорявания и залези. Кандидат за членство в ЕС от 1999 г., Турция е изправена пред замразяване на преговорите от 2018 г. Причината е загрижеността на ЕС от отстъплението на турската страна от демократичните ценности, свободата на словото и върховенството на закона.

Въпреки това неотдавнашната среща в Анкара показа, че и двете страни са готови за сближаване, особено в контекста на обща хуманитарна мисия, свързана със Сирия. Türkiye се нуждае от подкрепата на ЕС в миграционната криза, докато ЕС вижда Анкара като стратегически партньор в разрешаването на редица регионални проблеми.

Политически компромис или временни мерки?

Експерти посочват, че желанието на Турция и ЕС за установяване на диалог се обяснява с взаимни интереси, но въпросът за интеграцията на Турция в Европейския съюз остава открит. Връщането към пълни преговори изисква Анкара да изпълни редица условия, включително реформи в областта на човешките права и демократизацията.

На разговор с ръководителя на Европейската комисия Ердоган призова лидерите на ЕС да премахнат „всички ограничения“ в двустранните отношения и да възобновят политическия диалог на високо ниво, който беше прекратен по-рано. Освен това той подчерта необходимостта от разширяване на споразумението за митническия съюз, работата по който продължава от 2016 г.

„Нашите общи интереси не трябва да зависят от ограничителните програми на някои членове“, каза Ердоган, намеквайки за Гърция и Кипър, с които Турция има отдавнашни несъгласия.

Някои наблюдатели подчертават, че днес Турция е в изгодна позиция. Той играе ключова роля в сирийския конфликт, подкрепяйки сирийската опозиционна група, която свали режима на Башар ал-Асад.

Няколко високопоставени политици посетиха Анкара през последните дни, включително Урсула фон дер Лайен, унгарският премиер Виктор Орбан и държавният секретар на САЩ Антони Блинкен. Тези посещения демонстрират важната роля на Турция като регионален играч и партньор на Запада.

Междувременно, преди срещата на върха на лидерите на ЕС в четвъртък, изявленията на Ердоган демонстрират желанието на Анкара да засили диалога с Европейския съюз и да постигне по-силно икономическо и политическо сътрудничество.

Може ли срещата в Анкара да стане отправна точка за нов етап в отношенията между Турция и Европейския съюз? Засега този въпрос остава без отговор, но общото желание за взаимодействие вдъхва предпазлив оптимизъм.

Новината е публикувана на база споразумение за обмен на информация между Fakti.bg и Kazinform

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 4 гласа.

Свързани новини