Отидете към основна версия

6 201 6

Защо ни прилошава, докато четем в колата?

  • гадене-
  • кола-
  • повръщане

Почти всеки знае колко е скучно да се возиш на дълги разстояния в кола. Докато някои си играят на телефоните, други посягат към добрата стара книга.

Но проблемът идва бързо: непосредствено, след като започнем да четем, ни прилошава. Сполетяло ни е така нареченото „гадене при пътуване“ и изпитваме нужда от свеж въздух, за да ни стане по-добре. Въпросът е защо ни става лошо в колата, докато четем.

Причината затова е нашият мозък, който трябва да ни осведомява къде точно в пространството се намираме, без значение дали вървим, седим или лежим в леглото. За целта той получава разнообразна информация от различни части на тялото, но най-вече от очите.

Когато четем в колата, ние объркваме мозъка си. До него достига прекалено много протичоречива информация от сетивата. От една страна, той регистрира, че пътуваме и сме в движение, а от друга – погледът ни трябва да бъде концентриран върху текста.

Британският невролог Дийн Бърнет от Кардифския университет в Уелс обяснява, че в този случай мозъкът си мисли, че е отровен и иска да се отърве от отровата, което става най-добре чрез повръщане. Щом той се обърка, си казва: “Не знам какво се случва, ще сигнализирам прилошаване за всеки случай“, и така се получава така нареченото „гадене при пътуване“, допълва ирландският учен.

Какво трябва да направим като ни прилошее в колата, докато четем?

Трябва просто да оставим книгата настрани и да погледаме през прозореца. В резултат очите ни изпращат съответния сигнал до мозъка, че действително се движим. По този начин той разбира, че няма опасност и гаденето постепенно отминава.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини