Отидете към основна версия

34 492 41

Защо двигателят не "дърпа" в жегите?

  • двигател-
  • мотор-
  • горещини-
  • жега-
  • мощност

Съществува ли зависимост между околната температура и мощността на двигателя? За някои автомобилисти това е неоспорим факт, други смятат подобна взаимовръзка за част от шофьорския фолклор, а истината е, че отговорът изисква известно задълбаване в теорията.

Двигателят с вътрешно горене работи на гориво и кислород от въздуха. Колкото повече от тази смес се впръска в цилиндъра, толкова по-висока е производителността на агрегата.

Количеството на кислорода обаче зависи от температурата, тъй като топлината влияе на обема на газовете. При -20°C в един кубически метър се събира 1.4 кг въздух, а при +30°C - само 1.16 кг. Разликата е около 20%.

Освен всички други спомагателни системи в автомобила за оптималното съотношение между горивото и въздуха в двигателя се грижат разходомерите. Когато сместа започне да се обогатява прекалено много с гориво, сензорът веднага отчита това и изпраща сигнал към управляващия блок да намали пропорционално количеството му спрямо въздуха. Колкото по-малко гориво, толкова по-ниска мощност.

Този механизъм на загуба на производителността се забелязва най-отчетливо при атмосферните двигатели. При турбомоторите зависимостта между околната температура и мощността е по-слабо изразена, тъй като нагнетателят осигурява необходимото количество въздух във всякакви условия. Освен това много турбокомпресорни системи разполагат с интеркулер, който охлажда сгъстения въздух и така увеличава плътността му.

Нагнетателят обаче също не е панацея. В повечето двигатели той сработва при 1 700-2 000 оборота на коляновия вал, така че при старт от място в жегите турбомоторите се държат точно като атмосферните и мощността им спада по същия начин.

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 50 гласа.

Свързани новини