Виното е изключително чувствителна напитка, на чието качество влияят светлината, кислородът и различни микроорганизми. За защита от тях в него като консервант често се добавя серен двуокис (SO2 или e220), който според мнозина е основен причинител на главоболие след употреба.
Серният двуокис е сертифициран по цял свят като хранителна добавка. Използван е още в Древна Гърция за обработка на глинените амфори за съхранение на вино, а производителите и досега го прилагат като защита срещу въздействието на различни бактерии.
Сам по себе си в повечето случаи серният двуокис няма отношение към главоболието. В случая с виното то обикновено се дължи на прекаляване с количествата, макар че при някои хора се наблюдава непоносимост към сярата (любопитен факт е, че в шепа стафиди се съдържа 10 пъти повече SO2, отколкото в чаша вино).
Това обаче не значи, че е изключено да се попадне на вино с прекалено много серен двуокис. Познава се сравнително лесно по миризмата на запалена клечка кибрит. В такива случаи съществуват няколко метода за пречистване.
Най-цивилизованият и разпространен способ е виното да бъде прелято в декантер. Серният двуокис е газ, който изветрява лесно, така че върши работа дори бутилката да бъде оставена да "подиша" за известно време. Някои сомелиери обаче прибягват до по-ефективен метод. Те пускат във виното медна монета, която рязко понижава концентрацията на SO2.