Швеция и Дания не са в еврозоната. В тези страни БВП е по-добър от страни, които са в еврозоната. Тоест, тяхното решение да не са в езрозоната е правилно. Чехия, Унгария и Румъния категорично не искат в еврозоната. Какво прави България? Казват ни как летим към еврозоната, как сме на крачка. А какво се наблюдава в Европа – разтваря се ножицата между силно развити и слабо развити държави в еврозоната. Това обяви пред Лили Маринкова в студио „ФАКТИ“ и предаването „Разговор“ проф. Румен Гечев, преподавател в УНСС и бивш депутат от БСП.
„Слушаме как пишман политици ни бутат към еврозоната. Еврозоната преди години имаше 170% дълг, а за последните години е 130%. Дългът на България е малко над 20%. Къде сме тръгнали… Това питам. Вижте, ситуацията с еврозоната е следната - тичаме към Титаник, който е пълен с вода. Хайде да изчакаме малко. Поне да изпомпят малко вода. Еврозоната е в дългова криза с едни 700 милиарда евро. Ако влезем, ако стане трус, защото към момента банки и държави погасяват този дълг, ние започваме да плащаме солидарно. Значи едни страни са харчили – т.н. „големите котки“, а ние, ако влезем, ще плащаме солидарно. Болен здрав носи. Всеки си плаща като поп, когато е в еврозоната“, добави гостът.
„Когато влезем в еврозоната, Европейската централна банка ще сложи ръка на нашия валутен резерв, който е 42 милиарда евро - в злато, в ценни книжа и т.н. Европейската централна банка няма да го вземе физически, но ще го ползва, ще го управлява. Така че нашите политически слуги не казват какви са ползите за нас от еврозоната, не показват числа, а разтягат локуми“, добави икономистът.
Още от разговора вижте във ВИДЕОТО.