В момента има подписани декларации, но това е възможно да прерасне в реален военен съюз. Интересно бе да се изясни първопричината, идеята за съюза между Албания, Хърватия и Косово, а от друга страна между Унгария и Сърбия. Първоначално се появи информацията, че има такъв съюз между Албания, Косово и Хърватия и едва ли не Сърбия и Унгария реагират постфактум и те съставят такъв съюз. Това обяви пред Лили Маринкова в студио „ФАКТИ“ и предаването „Разговор“ икономистът Спас Ташев, експерт по международни отношения.
„При преглед на чуждите издания и анализите, които са правени в тях, се оказа, че през ноември 2024 година в гръцките медии е анализирано поведението на Сърбия и Унгария. Още тогава се прави изводът, че с оглед този бъдещ съюз между Сърбия и Унгария, Хърватия ще търси варианти да потърси свои съюзници на Балканите - държави, които са съмишленици. С тази констатация до голяма степен се потвърди това, което бях обсъждал с други наблюдатели. Между другото, ако проследим хронологично нещата, ще видим, че през последните 10 години Сърбия непрекъснато се въоръжава. Към момента Сърбия е държавата с най-голям брой конвенционално оръжие на Балканите. Този процес тревожеше НАТО години наред и в редица доклади Сърбия бе посочвана като фактор, който може да дестабилизира Балканите и може да породи конфликт“, добави Спас Ташев.
„За мен беше необяснимо защо Сърбия провежда такава политика, защото смятах, че като членове на НАТО нашата национална сигурност е гарантирана като държава. Ще има защита, ако, примерно, България бъде обект на сръбска агресия. Сега обаче процесите в света тръгнаха в друга посока и вече в Европа го няма това евроатлантическо пространство в този вид, в който беше до края на миналата година. Не казвам, че Тръмп пречи на европейските ценности, но той не желае да се ангажира в тези мащаби с европейската сигурност както го правеха предишните американски администрации. Имаме нова ситуация на Балканите, с която трябва да се съобразяваме“, сподели още гостът.
Още от разговора вижте във ВИДЕОТО.