Президентът на Иран Хасан Рохани заяви, че ще подпише споразумението с „шесторката“ във връзка с ядрената си програма и обогатяването на уран само при условие за незабавна отмяна на всички действащи санкции спрямо страната, съобщи „Ройтерс“.
В речта си, предавана директно по държавната телевизия, той подчерта: „Ще подпишем споразумението само при условие, че санкциите бъдат снети още същия ден... Необходима ни е договореност, изгодна за всички страни, участващи в преговорите“.
Това изявление противоречи на постигнатото в преговорите с „шесторката“ на държавите посредници в Лозана на 2 април: санкциите да бъдат анулирани няколко месеца след сключването на окончателния договор.
Преговорите по иранската ядрена програма между Русия, Китай, Франция, Германия, Великобритания, САЩ и Иран бяха възобновени през 2013 г. след като Хасан Рохани стана президент. Той обеща, че ще предприеме стъпки за излизането на страната от международната изолация. Пробив в сферата бе постигнат едва в началото на април 2015 г.: срещу редица съществени отстъпки да намали апаратурата си за обогатяване на уран, Иран получи възможността да продължи да развива програмата си в сферата на мирния атом.
На церемония, посветена на националния Ден на ядрените технологии, Рохани изтъкна, че победата в преговорите ще бъде за Иран. „Нашата цел в преговорите е да отстоим правото на нашия народ да развива ядрени технологии“, каза държавният глава.
Въпреки настояванията на Иран, да се премахнат всички санкции за един ден, по-рано през седмицата представител на САЩ потвърди, че те ще бъдат свалени постепенно. Преди това същото поиска и Франция. Което обаче не попречи на Рохани да заяви, че главното постижение на Иран на преговорите в Лозана е, че Барак Обама признал, че „иранците няма да се огънат под тежестта на санкциите, тормоза и заплахите“. „Това е триумф за Иран: водещата военна сила в света призна, че иранците не се поддават на натиск“.
Иран и "шесторката" имат намерение до края на юни да завършат работата по цялостното споразумение за иранското ядрено досие. Въпросът за механизма за сваляне на санкциите е един от най-сложните в преговорите.
Международните санкции бяха наложени на страната поради съмнения, че тя разработва атомно оръжие. Ограничителните мерки включват и забрана за износ на петрол. Замразени бяха и сметките на страната, както и тези на някои ирански компании в чужди банки.