5 Ноември, 2024 12:24 2 151 27

В САЩ: Може да минат няколко дни или дори по-дълго време, преди да разберем кой е победител

  • тръмп-
  • доналд тръмп-
  • камала харис-
  • сащ-
  • преглед на печата

Различията между двамата кандидати не биха могли да бъдат по-големи – те имат фундаментални несъгласия по сложни въпроси

В САЩ: Може да минат няколко дни или дори по-дълго време, преди да разберем кой е победител - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Настоящите избори в САЩ се отличават от всички останали досега, пише в. "Ню Йорк таймс". Бившият президент Доналд Тръмп, който всъщност се състезава за втори мандат начело на Белия дом в продължение на 9 години, се изправя срещу вицепрезидентката Камала Харис, която участва в надпреварата от около 16 седмици. Състезанието започна като рядко срещано повторение на двубоя между Тръмп и президента Джо Байдън, но един телевизионен дебат сложи край на опита на настоящия държавен глава да бъде преизбран и по средата на лятото пред Харис се отвори път към върха. Ситуацията обаче претърпя обрат, белязан от насилие, след като двама потенциални убийци направиха отделни опити да отнемат живота на Тръмп, припомня изданието, пише БТА в прегледа на печата.

Различията между двамата кандидати не биха могли да бъдат по-големи – те имат фундаментални несъгласия по сложни въпроси, като икономиката, правата на жените и самата цел на управлението. Тръмп и Харис водят мъчително близка надпревара и във всички седем щата, през които преминава бойното поле, играта все още продължава. Над 78 млн. души вече гласуваха, но може да минат няколко дни или дори по-дълго време, преди да разберем кой е победител.

Най-добрият ни съвет за тази вечер, а може би и за следващите дни, е да запазите търпение, препоръчва в. "Ню Йорк таймс". Проучванията на общественото мнение показват, че Харис и Тръмп се намират в задънена улица в почти всички от седемте колебаещи се щата: Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Пенсилвания, Северна Каролина, Уисконсин. Така че първото нещо, което ще разберем от резултатите във вторник вечер, е не кой ще спечели, а колко близка се очертава битката и колко време може да отнеме определянето на победителя, посочва вестникът.

Първият щат, в който ще бъдат затворени избирателните секции, е Джорджия в 19:00 ч. (02:00 ч. българско време), следван от Северна Каролина в 19:30 ч. местно време. Мнозинството от гласоподавателите гласуваха предсрочно и в двата щата и по-голямата част от бюлетините и в двата щата вероятно ще бъдат преброени до полунощ, допълва "Ню Йорк таймс". Най-добрият вариант за Тръмп да спечели президентския пост отдавна е да получи по-голяма подкрепа от избирателите в Пенсилвания, Джорджия и Северна Каролина. От друга страна, за да застане начело на Белия дом, Харис трябва да спечели в Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин, за да застане на чело на Белия дом, пише още "Ню Йорк таймс".

Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин са част от щатите, които оформят т.нар. "синя стена", пояснява в. Ю Ес Ей Тудей. До 2012 г. избирателите в тези щати твърдо гласуваха за кандидатите за президент на демократите. През 2016 г. Тръмп изненадващо успя да надделее в Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин, но през 2020 г. президентът Джо Байдън ги върна обратно в орбитата на Демократическата партия. На тези три щата се падат 44 електорални гласа, което представлява значим дял от 93-те електорални гласа, които се падат на седемте щата, в които се води битката. Ако Харис си осигури всички щати с демократичен уклон и трите сини държави, тя ще достигне 270-те гласа, необходими за спечелването на Белия дом, допълва Ю Ес Ей Тудей. Тази година социологическите проучвания показват, че надпреварата във всеки от трите щата е изключително напрегната, което ги прави едни от най-непредсказуемите и силно оспорвани бойни полета. Ако Тръмп успее отново да пробие "синята стена", той може да стане следващият президент на САЩ, заключава вестникът.

В. "Вашингтон пост" разглежда един малко по-абстрактен въпрос, а именно – значението, което конспиративните теории играят в президентските избори. След като Тръмп загуби вота през 2020 г., той и много от поддръжниците му отрекоха реалността. Т.нар. "голяма лъжа", бе центрирана около отхвърлянето на резултатите от вота за президент, посочва изданието.

Тази година гласоподавателите отиват към урните, изправени пред лавина от лъжливи и неверни твърдения, които далеч надхвърлят въпроса за честността на вота. Сред тези твърдения са, че демократите внасяли имигранти, за да гласуват нелегално за тях и нелегално "заменяли" белите американци, че американските разузнавателни служби планирали да убиват съюзници на Тръмп след тазгодишните избори, че хаитяните ядели домашни животни в Спрингфийлд, Охайо, че елитите контролирали движението на ураганите. Тръмп седял върху хавлиена кърпа по време на последното си интервю за "Фокс нюз", за да прикрие инконтиненцията си, изброява "Вашингтон пост".

Погледнато поотделно фалшивите твърдения са лишени от смисъл, отбелязва вестникът. Оксфордският речник дефинира постистината като "отнасяне към обозначаващи обстоятелства, при които фактите имат по-слабо влияние на фактите за оформянето на публичното мнение, отколкото емоциите и личните убеждения", пише още "Вашингтон пост". Фалшивите твърдения тръгват от някои базови разкази и подклаждат конспиративното мислене, което вече се e просмукало в електората. И то до степен, в която "търсенето на конспирации може да надхвърли предлагането", каза пред "Вашингтон пост" Клер Уордъл – асистент в университета "Корнел".

Гласуването през 2024 г. се произвежда в една раздвоена реалност, в която американците трябва да се справят с подвеждащи твърдения, засягащи не само за политиката и изборите, но и почти всеки аспект от живота им: здравеопазване, образование, имиграция, дори и въпроса за времето. Тази разделена среда отдръпна хората от традиционната проверка на фактите и разумната аргументация и ги вкара в един свят на постистината, в който самият дебат – фундаментът на демокрацията, започна да се усеща като нещо опасно, предупреждава "Вашингтон пост".

Служителите на правоприлагащите органи в Калифорния и в цялата страна се подготвят за заплахи срещу изборни служители, насилие в избирателните секции и сплашване на избиратели на фона на скептицизма на републиканците относно честността на изборния процес, пише в. "Лос Анджелис таймс".

Преди днешния вот избирателните секции и обектите, където се броят бюлетините, са засилили охраната си. Изпратени са кучета, които могат да надушват експлозиви и огнестрелни оръжия, поставени са детектори за метал, паник бутони, разположени са дори снайперисти покривите, разказва още вестникът. След изборите през 2020 г. центровете за гласуване бяха принудени да засилят мерките за безопасност в отговор на тормоза над изборните служители. Голяма част от проблемите произтичат от неприемането на загубата на бившия президент Тръмп от президента Байдън и фалшивите му твърдения, че изборите са били откраднати от него. Сега ФБР е изпратило свои агенти във всички местни служби в страната, които са готови да разследват твърдения за изборни измами или други нарушения в деня на изборите, допълва изданието.


Поставете оценка:
Оценка 2 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 честен ционист

    26 5 Отговор
    До тогава ще ви пробутват играта тука има тука нема - частично касиране - цялостно касиране.

    Коментиран от #7

  • 2 Мадуро

    22 3 Отговор
    Какво става ако един от кандидатите даде фира през този период?

    Коментиран от #4

  • 3 си дзън

    4 22 Отговор
    Може и 78 годишния да се спомине преди приключване на делата за касиране
  • 4 Гуидо

    21 2 Отговор

    До коментар #2 от "Мадуро":

    Другия чобеждава служебно.

    Само краварите си тепат президентите.

    Висша демокрация!!!:)) :))
  • 5 НАД 35 трил. дълг на САЩ!

    23 4 Отговор
    Тя тая демокрация голяма лъжа е и в САЩ!!!

    Коментиран от #9

  • 6 Сталин

    18 4 Отговор
    Сащ бананова република на исраhell ,ще минат дни преди Сорос да нагласи процентите
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Читател

    8 3 Отговор

    До коментар #5 от "НАД 35 трил. дълг на САЩ!":

    35 бяха до миналата година сега са 37
  • 10 Дано не е вярно!

    13 2 Отговор

    До коментар #8 от "ЦИК":

    Тръмп е президента!
  • 11 камила

    12 3 Отговор
    подготвяме кражбата трябват ни няколко дни
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 честен ционист

    6 2 Отговор

    До коментар #7 от "Последния Софиянец":

    Никакво време не трябва за резултата, всичко е изчислено на секундата. Все едно на теб ти трябва време като надписваш сметките на клиентите в кръчмето? Бавят се докато мине Ивента за киберсигурността, който почна днес.
  • 14 ооооо

    7 1 Отговор

    До коментар #12 от "ТПК "Гумени Цървули"":

    коя нация ве бързо изоставащите демократи ли
  • 15 ааззссеее

    4 3 Отговор
    Ииии 24 гласа да не достигнат 😁😂😁
  • 16 Анонимен

    6 1 Отговор
    Законно утвърдените обитатели на САЩ ще спечелят със сигурност.Хора, не се съмнявайте.Световната политика ще се обърне с главата на долу.Правдата ще възтържествува.Кранчето за помощи за една страна ще пресъхне.
  • 17 ДЕМОСРАЦИЯТА ПОБЕДИ

    8 1 Отговор
    И на тези им трябват 5-6 дена за алабала.
  • 18 Тома

    11 1 Отговор
    Понеже знаят че бай Дони е победител за това ще е така.И там са платени като при нас
  • 19 007

    7 2 Отговор
    Печеливш ще бъде загубилия изборите заради сложните проблеми в страната и света, повечето без решение. И както е казала пророчица Ванга "ще дойде черна жена президент и тя ще е последеният президент". Не знам какво е значението, но дано греши!
  • 20 Тоя що има кафево лице

    1 2 Отговор
    Нарочно се е очернил
  • 21 Историк

    1 5 Отговор
    Очевидно култа към личността е тежко заболяване на обществото, което е предвестник на диктатурата. Всички диктатори по света имат екипи от манипулатори и пропагандатори, които успешно промиват мозъците на част от хората и тези мозъци прощават всички недопустими за нормалните хора престъпления на идолите си. Всяват страх и ужас у същите хора и така ги управляват. Това се нарича масова психоза, която за жалост не е приключила с Хитлер. Всички си мислехме, че националсоциализма и фашизма завинаги са победени, но 80 г. по-късно тази жестока лудост възкръсна не къде да е, а в Русия. Кремъл даде тон и всички терористите екстремисти по света вдигнаха глави и тероризират всички, несъгласни. Путин, въплъщението на Сталин и Хитлер, обедини по оста на злото всички терористи в света, които само със сила могат да бъдат спрени.

    Коментиран от #26

  • 22 флипп

    0 1 Отговор
    Отново като предния път рязко ще влязат няколко милиона гласа в 4 сутринта за Кхамала, няма как, не може похода на глобализма да бъде спрян от нещо толкова банално като демократични, честни избори.
  • 23 чекисть...

    1 1 Отговор
    Вашта смьетка крайварскя! В нашта Российа предварительно ги знаемь оште преди да сме гласувальи.
  • 24 Ройчо Т.шака

    1 0 Отговор
    Я па тея! Има да спасявам припаднали възрожденки в СПА-то си, докато обявят резултата. Което не е добре за имиджа ми на бивш гларус. Тея мноо грозни, брат!

    Коментиран от #25

  • 25 Артилерист

    1 0 Отговор

    До коментар #24 от "Ройчо Т.шака":

    Викни мене, аз не подбирам след шестата ракия.
  • 26 Коко

    0 0 Отговор

    До коментар #21 от "Историк":

    Ку-ку. Ку-ку
  • 27 кокоДжъмбо

    1 1 Отговор
    Ама айде малко по-бързо бройте бюлетините у САЩ, защото тука чакаме резултатите, че иначе наще убавци не смеят да шугнат, без да знаят на кого ще са марионетки.