Австралия премина към зимно време. Докато много страни в Северното полукълбо преминаха в лятно време и преместиха часовниците с един час напред, разположената в Южното полукълбо Австралия се готви за зимата, която пристига там на 1 юни и върна часовниците с един час назад. Тъй като обаче преместването на стрелките не е в прерогативите на федералното правителство, а на отделните щати, зимното време не се прилага навсякъде.
По зимно време ще живее населението на двата най-големи щата - Нов Южен Уелс и Виктория, чиито столици са съответно Сидни и Мелбърн. Времето е сменено и в столицата на страната Канбера, както и на остров Тасмания.
В западните и северните щати на страната времето не се променя. Не се променя и в източния щат Куинсленд, въпреки инициативите на местния бизнес, който смята, че това би било по-удобно за икономическите връзки със съседен Нов Южен Уелс. След референдум през 1992 година обаче, въвеждането на зимно време в Куинсленд не беше прието.
С площ от близо 7,7 милиона квадратни километра, Австралия е шестата по големина държава в света и е разделена на общо три часови зони.
Важно е да се отбележи, че в България (и в повечето страни на север от екватора) лятното часово време се променя през последните недели на март и октомври, а в Австралия през първите на април и октомври.
Часовата разлика на някои австралийски градове с България в момента е от 6 до 9 часа:
Бризбейн +8 часа
Сидни +9 часа
Мелбърн +9 часа
Хобарт +9 часа
Канбера +9 часа
Аделаида +8.5 часа
Дарвин +7.5 часа
Пърт +6 часа