България и Федерална провинция Долна Австрия споделят обща визия за европейското и регионалното развитие и имат активно развиващи се търговско-икономически отношения. Двустранният стокообмен има потенциал да бъде още по-динамичен, заяви държавният глава Росен Плевнелиев след като разговаря днес в Санкт Пьолтен с министър-председателя на Долна Австрия д-р Ервин Прьол. Като особено перспективни сектори по време на срещата бяха посочени машиностроенето, електрониката и електротехниката, информационните технологии и текстилната индустрия. Близо 450 фирми от Долна Австрия имат отношения с български компании и занапред тези връзки ще бъдат разширявани, особено в областта на туристическия сектор, заяви министър-председателят Прьол, цитиран от пресофиса на Росен Плевнениев.
България се интересува от възможностите за междуфирмено сътрудничество, създаване на смесени предприятия, съвместно излизане на трети пазари, както и от привличане на инвеститори в редица инфраструктурни проекти, посочи президентът Плевнелиев. Интерес представлява и австрийският опит в подкрепата на компании, развиващи иновативни технологии, както и в създаването и развитието на клъстери. В Долна Австрия има 17 икономически парка, в които са представени 940 национални и международни фирми. Инвеститорите от Долна Австрия могат да се възползват от предимствата, които предлагат индустриалните зони и технологичните паркове в България.
Росен Плевнелиев и Ервин Прьол се обявиха за задълбочаване на сътрудничеството на всички нива. Много възможности в тази посока предоставя Дунавската стратегия на ЕС, както и утвърждаването на бранда "Дунав" и Дунавския регион като обща туристическа дестинация. Президентът Плевнелиев заяви, че страната ни се стреми към активно взаимодействие с Долна Австрия по отношение на пълноценното и по-ефективно използване на икономическия потенциал на Дунавското пространство. Долна Австрия е изключително активна по отношение на регионалното сътрудничество и в рамките на Дунавската стратегия.
Миграционната криза също беше във фокуса на разговора между държавния глава и министър-председателя на Долна Австрия. Ервин Прьол коментира, че австрийските власти следят внимателно ситуацията, свързана с миграционния поток. Според него има три основни пътища за справяне с този проблем - общо европейско решение за миграционните потоци и предоставянето на убежище, засилване на охраната на външната граница на ЕС и борбата с трафика на хора.
Президентът Плевнелиев посочи, че България внимателно следи миграционните потоци към Европа и обстановката по границите на съседните ни държави. "Единствено България не участва в прехвърлянето на бежанците от граница на граница. В България мигрантите се регистрират, провеждат се интервюта с тях и им се предоставя статут. Правим разлика между тези, които бягат от войната и тези, които търсят по-добра икономическа перспектива. Залагаме на европейското бъдеще, независимо от големия брой кризи. Всички те могат да бъдат овладяни чрез сътрудничество. Когато са трудни времената, едно семейство се сплотява, така трябва да се случи и в ЕС. Търсим устойчиви и работещи решения.", коментира държавният глава. Президентът заяви, че през последните две години България е показала много добра работа по опазване на външната граница с Турция. "Ние сме за осъществяване на споразумението с Турция, за това да има правила, които всички да спазват", подчерта още Росен Плевнелиев.
Президентът беше отличен с най-високото отличие на Долна Австрия "Златният кръст със звезда на Почетния знак за заслуги към Федерална провинция Долна Австрия". Министър-председателят Прьол получи орден "Стара планина" първа степен.
По-късно днес президентът ще открие изложбата от Националния археологически музей в София „Блясъкът на Изтока” в манастира Клостернойбург. Експонатите, които ще бъдат изложени, за втори път напускат пределите на страната ни.