Въпреки спадането на рейтинга на президента Владимир Путин опозицията е безсилна, пише “Независимая газета“.
Съгласно данните на Общоруския център за изучаване на общественото мнение рейтингът на доверие към руския президент спада след изборите на 18 март. В навечерието на изборите тое бил 55.3 процента, а в средата на април е спаднал до 48.4%.
Според анализатори това се дължи на влошаващата се международна обстановка, пожара в търговския център в Кемерово и други скандали. Според директора на центъра това е закономерно явление, а следизборните колебания от 3-4 процента са нормални в световен мащаб.
Снижаването на рейтинга на Путин обаче не се съпровожда от ръст на доверието към други политици, особено представители на опозицията.. Те или не са достатъчно известни или не се разглеждат като алтернатива на сегашната власт или като цяло се считат за част от системата.
В Русия не работи обичайната логика на политическия живот, когато при някакви катастрофи или социално-икономически трудности властта губи доверие, то опозицията трупа точки. В случая обаче, въпреки, че Владимир Путин губи седем процента, то никой от конкурентите му, дори Алексей Навални не печели нищо.
Отсъствието на силна опозиция, на която обществото би гласувало доверие може да се оцени като победа на управляващия елит. Според анализатори това е вредно за стабилността на политическата система.
Те задават въпроса какво би станало ако Путин загуби много повече от доверието, като дават пример с трагедии като тази в Кемерово, които не могат да се предвидят. Реакцията на обществото в такива случаи не би могла да се предвиди. Дискредитираната опозиция едва ли би набрала точки.
Властта се е застраховала, че управлението на страната няма да попадне в ръцете на неизвестни и неможещи хора, но не е застрахована от радикални фигури, които биха излезли на повърхността на народното недоволство.