Западът ще усеща натиска от Китай все по-често, както Тайван. Това заяви тайванският посланик в Холандия Том Чу в интервю за вестник Financieele Dagblad.
По думите на дипломата Китай не харесва тайванския президент, а освен това продължава да изключва възможността да признае независимостта й и нейния суверенитет. Хага подкрепя Тайван – включително и с разрешаването на продажба на подводници – но това разгневява Пекин.
През последните години обаче Китай се превърна във водеща световна икономика, а освен това търговията със Запада е свързана и с политиката. Страната, в която демокрацията е утопия, често се сблъсква със западния начин на мислене и ценности.
Типичен пример за това е налагането на икономически санкции на Норвегия, след като страната даде Нобелова награда на китайски дисидент. „Под такъв натиск живеем вече 70 години“, заяви тайландският посланик. По думите му Западът и в частност Европа все по-често ще усещат тази твърда сила от страна на Китай върху себе си.
„Скоро ще почувствате тази остра сила и натиск в цялата й суровост“, заяви дипломатът. Авторитарните режими, какъвто е и този в Пекин, използват твърдост и сила, за да манипулират международната общност. Китай и Русия похарчиха милиарди през последните години, за да разширят своето влияние чрез „мек“ метод.
Но виждайки, че това не работи срещу Запада, ще започнат да използват цензурата и дезинформацията в своята борба. Том Чу посочи, че двете страни ще се опитат да подкопаят западните устои. Наскоро Китай блокира участието на Тайван в Световната здравна асамблея, което е удар по универсалното право на всеки един тайвански гражданин.