Отидете към основна версия

3 345 10

Пълен напред към Слънцето (ВИДЕО+СНИМКИ)

  • слънце-
  • сонда-
  • паркър-
  • юджийн паркър

От Кейп Канаверал беше изстреляна сондата "Паркър", която ще докосне звездата

Снимки: БТА/АР

От космическия център "Кенеди" в Кейп Канаверал, щата Флорида, беше изстреляна с ракетата носител "Делта IV Хеви" сондата на НАСА "Паркър", която ще "докосне" Слънцето и ще изследва неговата корона, предаде ВВС.

Хиляди зрители проследиха изстрелването на космическия апарат. Сред тях беше и 91-годишният астрофизик Юджийн Паркър, на чието име е кръстена сондата. Той е сред пионерите в изучаването на слънчевия вятър.

Стартът на сондата беше отложен с един ден. Вчера, минути преди изстрелването й, се появи технически проблем, свързан с налягането на хелия в една от системите.

Сондата "Паркър", на стойност 1,5 милиарда долара, е с размерите на автомобил. Нейната мисия е доста дръзка. Тя ще бъде първият космически апарат, който ще се опита да оцелее в пъклените условия на слънчевата корона. Тя е част от атмосферата на Слънцето, която е 300 пъти по-нагрята от повърхността на звездата.

Сондата ще трябва да премине на 6,2 милиона километра от повърхността на Слънцето и да прекоси 24 пъти неговата корона по време на 7-годишната си мисия.

Четири инструмента на борда на космическия апарат ще се опитат да разкрият отдавнашни загадки и може би да направят изненадващи открития.

Сондата "Паркър", която е с размерите на малък автомобил, ще отнесе със себе си 4 инструмента, всеки от които е съставен от няколко апарата, предоставени от учени от различни страни.

Магнитометърът FIELDS ще изследва магнитните и електрическите полета, за да се опита да отговори на въпроса "Какво затопля слънчевата корона", поясни Тиери Дюдок от Френския център за научни изследвания. Слънчевата корона - най-външната част от слънчевата атмосфера, се простира на милиони километри от светилото, а температурата й надхвърля 1 милион градуса Целзий, докато температурата на повърхността на Слънцето достига "едва" 6000 градуса Целзий. Става въпрос за несъответствие с природните закони, които гласят, че с отдалечаването от източника на топлина температурите спадат. Възможно е екстремните температури да се дължат на влиянието на електромагнитни полета.

Инструментът SWEAP (Solar Wind Electrons Alphas and Protons Investigation) ще има за цел да разкрие загадка, свързана със слънчевия вятър, непрестанния поток йонизирани частици, които се движат със скорост 500 км/сек. Като наблюдават йоните и електроните в слънчевата атмосфера, учените се надяват да определят температурата и плътността на този поток. "Това ще ни помогне да предскажем по-добре кога слънчеви бури ще връхлетят Земята", заяви Джъстин Каспър от Мичиганския университет.

Камерата WISPR (Wide-Field Imager for Solar Probe Plus), която е с размери на кутия за обувки, ще изследва Слънцето. Астрофизиците се надяват да заснемат изригвания на коронарна маса (изхвърлени с голяма скорост йонизирани частици). Досега камера не е снимала Слънцето от толкова близко разстояние - 6 милиона км при най-близките прелитания, като се има предвид, че разстоянието между Земята и светилото е от порядъка на 150 милиона км.

"Сондата "Паркър" ще осъществи първото посещение на звезда от страна на човечеството - заяви Марк Уайдънблек от Лабораторията за реактивни двигатели в САЩ. - Имаме представа какво ще открием, но най-важните резултати могат да дойдат от съвсем неочаквани наблюдения."

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини