Отидете към основна версия

1 555 5

И Нобеловата награда за химия отива при...

  • нобелова награда-
  • химия-
  • швеция-
  • алфред нобел-
  • кралска шведска академия на науките

Франсес Х. Арнолд, Джордж П. Смит и Грегъри П. Уинтър са тазгодишните победители

Снимки: БТА/АР

Американците Франсес Х. Арнолд, Джордж П. Смит и британецът Грегъри П. Уинтър спечелиха Нобеловата награда за химия за "овладяване на мощта на еволюцията", съобщи сайтът Nobelprize.org.

"Мощта на еволюцията проличава в разнородността на живота. Нобеловите лауреати за химия за 2018 г. поеха контрол над еволюцията и я използваха за най-голяма облага на човечеството. Ензимите, получени чрез насочена еволюция, се използват за производство на всичко - от биогорива, до медикаменти" - пише в изявлението на Кралската шведска академия на науките.

Франсес Х. Арнолд получава половината Нобелова награда за химия за провеждане на първата насочена еволюция на ензими - протеините, които катализират химическите реакции.

Джордж П. Смит и Грегъри П. Уинтър си поделят другата половина от Нобела за фаговия дисплей на пептиди и антитела. Фаговият дисплей е лабораторен метод, с който бактериофаг - вирус, заразяващ бактериите, се използва за получаване на нови протеини.

Франсес Арнолд е втората жена, печелеща тази година Нобелова награда и петата лауреатка за химия в историята й. Нобелова награда за химия досега са печелили Ада Йонат през 2009 г., Дороти Кроуфут Ходжкин през 1964 г., Ирен Жолио-Кюри през 1935 г. и Мария Кюри през 1911 г.

Откакто се заражда животът преди около 3,7 милиарда години, почти всяка пукнатина на Земята е пълна с различни организми. Живи форми има в горещите извори, дълбоките океани, сухите пустини, защото еволюцията е разрешила редица химически проблеми. Химическите инструменти на живота - протеините, се оптимизират, променят, обновяват. Така се създава невероятно разнообразие.

Тазгодишните Нобелови лауреати за химия се вдъхновяват от мощта на еволюцията и използват същите принципи - генетични промени и селекция, за разработване на протеини, които решават проблеми на човечеството в областта на химията.

Франсес Х. Арнолд извършва първата насочена еволюция на ензими през 1993 г. Оттогава тя усъвършенства методите, които сега рутинно служат за разработване на нови катализатори. Ензимите на Арнолд се използват за по-екологично производство на химически вещества, например фармацевтични продукти, и за производство на по-екологични горива от възобновяеми източници.

Джордж П. Смит разработва фаговия дисплей през 1985 г. Грегъри Уинтър използва фаговия дисплей за насочена еволюция на антитела с цел да бъдат произведени нови фармацевтични продукти.

Първото получено с този метод антитяло - адалимумаб, е одобрено през 2002 г. То се използва за ревматоиден артрит, псориазис и възпалителни заболявания на червата. Оттогава с фагов дисплей са произведени антитела, които неутрализират токсини, противодействат на автоимунни болести, лекуват метастазирал рак.

Революцията, която предизвика насочената еволюция, е в началото си. По различни начини, тя носи и ще носи най-големи облаги за човечеството, пише сайтът на Нобеловите награди.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Трима учени получиха Нобела за физика

    Американецът Артър Ашкин, французинът Жерар Муру и канадката Дона Стрикланд спечелиха Нобелова награда за физика за революционни изобретения в областт ...
    02.10.2018
    1 676
    25
  • Нобелът за медицина отива при... (СНИМКИ)

    Джеймс П. Алисън и Тасуку Хонджо спечелиха съвместно Нобеловата награда за физиология или медицина за "тяхното откритие на ракова терапия чрез ин ...
    01.10.2018
    1 497
    1
Новини по държави: