3 Октомври, 2018 14:35 1 626 5

И Нобеловата награда за химия отива при...

  • нобелова награда-
  • химия-
  • швеция-
  • алфред нобел-
  • кралска шведска академия на науките

Франсес Х. Арнолд, Джордж П. Смит и Грегъри П. Уинтър са тазгодишните победители

И Нобеловата награда за химия отива при... - 1
Снимки: БТА/АР

Американците Франсес Х. Арнолд, Джордж П. Смит и британецът Грегъри П. Уинтър спечелиха Нобеловата награда за химия за "овладяване на мощта на еволюцията", съобщи сайтът Nobelprize.org.

"Мощта на еволюцията проличава в разнородността на живота. Нобеловите лауреати за химия за 2018 г. поеха контрол над еволюцията и я използваха за най-голяма облага на човечеството. Ензимите, получени чрез насочена еволюция, се използват за производство на всичко - от биогорива, до медикаменти" - пише в изявлението на Кралската шведска академия на науките.

Франсес Х. Арнолд получава половината Нобелова награда за химия за провеждане на първата насочена еволюция на ензими - протеините, които катализират химическите реакции.

Джордж П. Смит и Грегъри П. Уинтър си поделят другата половина от Нобела за фаговия дисплей на пептиди и антитела. Фаговият дисплей е лабораторен метод, с който бактериофаг - вирус, заразяващ бактериите, се използва за получаване на нови протеини.

Франсес Арнолд е втората жена, печелеща тази година Нобелова награда и петата лауреатка за химия в историята й. Нобелова награда за химия досега са печелили Ада Йонат през 2009 г., Дороти Кроуфут Ходжкин през 1964 г., Ирен Жолио-Кюри през 1935 г. и Мария Кюри през 1911 г.

Откакто се заражда животът преди около 3,7 милиарда години, почти всяка пукнатина на Земята е пълна с различни организми. Живи форми има в горещите извори, дълбоките океани, сухите пустини, защото еволюцията е разрешила редица химически проблеми. Химическите инструменти на живота - протеините, се оптимизират, променят, обновяват. Така се създава невероятно разнообразие.

Тазгодишните Нобелови лауреати за химия се вдъхновяват от мощта на еволюцията и използват същите принципи - генетични промени и селекция, за разработване на протеини, които решават проблеми на човечеството в областта на химията.

И Нобеловата награда за химия отива при...

Франсес Х. Арнолд извършва първата насочена еволюция на ензими през 1993 г. Оттогава тя усъвършенства методите, които сега рутинно служат за разработване на нови катализатори. Ензимите на Арнолд се използват за по-екологично производство на химически вещества, например фармацевтични продукти, и за производство на по-екологични горива от възобновяеми източници.

Джордж П. Смит разработва фаговия дисплей през 1985 г. Грегъри Уинтър използва фаговия дисплей за насочена еволюция на антитела с цел да бъдат произведени нови фармацевтични продукти.

Първото получено с този метод антитяло - адалимумаб, е одобрено през 2002 г. То се използва за ревматоиден артрит, псориазис и възпалителни заболявания на червата. Оттогава с фагов дисплей са произведени антитела, които неутрализират токсини, противодействат на автоимунни болести, лекуват метастазирал рак.

Революцията, която предизвика насочената еволюция, е в началото си. По различни начини, тя носи и ще носи най-големи облаги за човечеството, пише сайтът на Нобеловите награди.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Кико

    1 0 Отговор
    Браво!
  • 2 Borislav Popov

    2 0 Отговор
    Заради откриването на Новичока я получават тая награда. Понеже никой друг не можа да го открие при химическите атаки на острова. А също и за химическите атаки в Сирия .И там никой друг освен краварите не откри нищо .
  • 3 Молекулярна биология

    0 0 Отговор
    И пак молекулярна биология. Нищо не разбрах за тая еволюция на ензими бате,но естествено ще прочета. Не дадоха Нобелова награда за CRISPR CAS 9,сега за какви работи дават. Луда работа.фаговия дисплей е супер стар метод...
  • 4 Валя

    0 1 Отговор
    Очевидно ,,Бог,, напълно е разобличен и надминат във вълшебствата

    Коментиран от #5

  • 5 ГосТ

    0 0 Отговор

    До коментар #4 от "Валя":

    Ако ние хвърлим 6 и 6, Бог ще хвърли 7 и 7 ! Да знаеш ;) Защо спахте с неандерталците ? :)))
Новини по държави: