Федералният министър на финансите Олаф Шолц иска да се продължи работата по планираната глобална данъчна реформа, въпреки коронавирусната криза. Това предаде Reuters.
"Всяка компания трябва да плати справедливо полагащите ѝ се данъци. Ето защо остава важно дори в този кризисен период да се сложи край на трансферите на печалби и избягването на данъци. Трябва да се гарантира, че в световен мащаб има минимална данъчна ставка и че данъчната система отговаря и на все по-важната и голяма дигитална индустрия", каза Шолц в четвъртък.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие(ОИСР) иска да разработи нова данъчна система с подкрепата на 137 държави, като конкретни предложения трябва да бъдат направени тази година. Споразумението би довело до повече бюджетни ресурси, би било по-справедливо и би могло да предотврати двойното данъчно облагане и да разреши търговски спорове.
Говорител на Министерството на финансите в Германия заяви, че плановете за глобална данъчна реформа са на първо място в дневния ред. В момента се изследват ефектите на коронавирусната пандемия върху облагането, а в началото на юли се очаква да се проведе конференция на ОИСР в Берлин, с участието на повече от 130 държави.
Експертите обаче са много по-песимистични от Шолц. "Има опасност плановете за голяма данъчна реформа да бъдат поставени на заден план. В такава глобална икономическа криза всичко трябва да се подреди първо. Никой не знае как ще изглежда светът след пандемията. Затова не може просто да се вземе решение за нови данъчни правила", заяви източник пред Reuters.
Това може да бъде най-голямата международна данъчна реформа от 100 години насам, в случай, разбира се, че просъществува. По-специално, тя трябва да предотврати избягването на данъци от дигитални технологични гиганти като Apple, Facebook, Google и Amazon. Все пак, изясняването на техническите детайли и имплементирането на реформата е много труден и комплексен процес.