Литовците гласуваха категорично срещу построяването на нова атомна централа в страната си в референдум с консултативни функции, който придружаваше законодателните избори на които победи левицата.
61,57% отговориха с "не" на въпроса "Съгласни ли сте с построяването на нова атомна електроцентрала в Република Литва?"
34,76% отговориха с "да". Става дума за частични резултати публикувани от Централната избирателна комисия, но участието надхвърли 50%, което бе необходимо условие за да бъде валидно гласуването, съобщи АФП.
Проектът за ядрена мощност във Визажинас трябва да замени реакторът на АЕЦ "Игналина", спрян през 2009 година като изпълнение на условието за влизане на Литва в ЕС през 2004.
Въпреки катастрофата във Фукушима в Япония, дясноцентристкото правителство подкрепи проекта да бъде пастроена тази нова централа със своите две съседни страни Латвия и Естония, а литовският парламент узакони проекта през лятото.
През март т. г. беше подписан и концесионен договор с японско-американския консорциум между "Хитачи" и "Дженерал мотърс". За малка страна като Литва това е доста амбициозен план: с мощност от 1 358 мегавата бъдещата централа "Висагинас" ще има капацитет колкото и най-мощните реактори на Германия, припомни по-рано Дойче Веле. И когато бъде построена, новата мощност не само ще покрива изцяло нуждите на страната, но и ще й позволи да изнася електричество в съседните Естония и Латвия.
Консерваторите видяха в референдума, иницииран от опозиционните социалдемократи предизборен ход.
Правителството няма да бъде обвързано да спази резултата от консултативния референдум, но завоят наляво в Литва, избран на парламентарните избори в неделя може да натежи върху бъдещето на ядрената енергетика в тази страна.
Съдебна битка в момента противопоставя Литва на руския газов гигант "Газпром", единственият доставчик на газ в страната. Вилнюс го обвини за твърде скъпия газ, който плаща на "Газпром".
В момента балтийската страна плаща по $490 за 1000 куб. м. руски газ.