Антипедофилска партия, основана след избухнал скандал, може да влезе в парламента на Литва на утрешните законодателни избори, в които участват осемнадесет политически формации, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
"Път на смелостта" е основана от бившата съдийка Неринга Венскиене. Според нейния брат, който вече не е между живите, дъщеря му е станала жертва на защитавани от властта педофили. Резултатите от допитване на института Вилморус показват, че тази партия може да събере 6,5% от гласовете.
Корупцията и отявлената несправедливост в страната ме подтикнаха да основа тази партия, обясни нейната председателка Неринга Венскиене. Моят брат бе убит, а племенницата ми се върна отново в това обкръжение, твърди г-жа Венскиене. Името на нейната партия - Драсос Келиас на литовски - произлиза от името на брат й Драсиус, което означава смел, дързък.
Начало на аферата през октомври 2009 г. поставя убийството на съдия на улицата в град Каунас. Съдебната и медийната бъркотия, която това убийство предизвика, още не е изяснена. Драсиус Кедис, бащата на момиченцето, което сега е на 7 г., обвини майката на детето, че го е предала на педофилска мрежа. След смъртта на Драсиус Кедис през април 2010 г. - естествена смърт според правосъдието, чиято версия се оспорва от семейството, детето е поверено на лелята по баща – Неринга Венскиене.
По-късно правосъдието върна детето на майка му, което предизвика невиждана мобилизация обществеността. Стотици литовци, убедени в правотата на твърденията на бащата, бдяха ден и нощ пред дома на момиченцето и така провалиха предаването му на майката.
Ще гласувам за тази партия. Всекидневно виждам тази несправедливост. Чиновник съм и съм свидетел на безнаказаността на моите началници и липсата на отговорност, казва 25-годишният Лайсвидас Лиаудаускас, присъстващ на предизборен митинг на партията в един от театрите на Вилнюс.
"Път на смелостта" спечели подкрепата на видни личности в Литва като поета и дисидента Алгирдас Патаскас, бившия министър на външните работи Повилас Гилис и известния автомобилен пилот Стасис Брунзда.
Партията е различна Исканията на привържениците й са точни и конкретни. Част от електората й са привърженици на десницата, които бяха потресени от тази история, която държавата не успя да разреши, обяснява анализаторка от Института за политически науки във Вилнюс Айне Рамонайте.
Много хора обаче се отнасят критично. Според юристката Егле Миколайтиене тази партия няма политическа визия и не е ясно защо иска да влезе в политиката.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА