Отидете към основна версия

28 087 190

Ето какво ще сполети Русия, ако нападне Украйна

  • украйна-
  • сащ-
  • русия-
  • санкции-
  • европа-
  • владимир путин-
  • война-
  • икономически санкции-
  • москва-
  • кремъл-
  • джо байдън-
  • нато

Западните страни подготвят страшни икономически санкции

Снимка: БГНЕС/ EPA

В следващите дни са насрочени преговори между лидерите на Русия и САЩ. Във вторник се очаква телефонен разговор между президентите Владимир Путин и Джо Байдън на фона на подновеното напрежение между двете страни заради събитията около Украйна. Междувременно американски политици говорят за нови "ядрени санкции" срещу Москва, пише руският вестник “Московский Комсомолец“, цитиран от агенция "Фокус".

Говорителят на Белия дом Джен Псаки каза, че редица въпроси ще бъдат обсъдени по време на телефонните разговори между ръководителите на двете сили и „Президентът Байдън ще подчертае опасенията на САЩ относно руските военни действия на границата с Украйна и ще потвърди подкрепата на САЩ за суверенитета и териториална ѝ цялост". По-рано Байдън направи редица остри изявления, заявявайки по-специално, че не приема "ничии червени линии" и че подготвя някои всеобхватни инициативи, които ще затруднят Русия да "нахлуе" Украйна. Според съобщения в медиите по този начин стопанинът на Белия дом коментира изявленията, направени на форума „Русия зове” от руския президент Владимир Путин, считащ за„червените линии“ за Москва не приближаването на инфраструктурата на НАТО до границите на Русия, но и разполагането на ударни комплекси на украинска територия.

Байдън не уточни какви точно мерки е имал предвид, когато заяви, че подготвя „най-големия и значим набор от инициативи, които ще затруднят Путин да направи това, което хората се страхуват, че ще направи“. Междувременно Associated Press (АР) казва, че администрацията на Джо Байдън има "много възможности" да изпълни обещанието си за финансов удар върху Русия в случай на "инвазия" в Украйна, от санкции срещу сътрудниците на руския президент до изключване на Русия от финансова система SWIFT, която трансферира пари по целия свят. Както отбелязва AP, САЩ и техните европейски съюзници не са споменавали публично каквито и да било планове за ответни мерки в случай на въоръжен конфликт между Русия и Украйна. Въпреки това държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън тази седмица обеща на Москва финансови проблеми – „икономически мерки, от които сме се въздържали в миналото“.

През последното десетилетие САЩ вече наложиха редица санкции срещу руски юридически и физически лица, много от които са свързани с анексирането на Крим към Русия през 2014 г. и въоръжения конфликт в Източна Украйна. Американските санкции, припомня АР, бяха свързани и с обвинения на Русия в „намеса“ в изборите в САЩ, „злонамерена киберактивност и нарушения на правата на човека“. Санкциите, включват замразяване на активи, забрана за правене на бизнес с американски компании и отказ за влизане в Съединените щати. Но в опит да накаже Русия, Западът през годините обмисля възможността за още по-сериозни финансови санкции, подчертава АР. Това включва т. нар. „ядрен вариант“: блокиране на Русия от базираната в Белгия система за финансови разплащания SWIFT, която прехвърля пари между хиляди банки по света. Когато САЩ успешно притиснаха SWIFT да изключи иранските банки заради ядрената програма на Техеран, Иран загуби почти половината от приходите си от износ на петрол и една трета от външната си търговия, казват експерти, като твърдят, че въздействието на Русия върху руската икономика ще бъде „също толкова опустошително ", тъй като Руската федерация зависи от SWIFT, за да си осигури потока от петродолари.

Въпреки това, както признава АР, от 2014 г. Русия работи за защита на вътрешните си финансови системи от подобно спиране, а спирането на SWIFT би причинило косвени щети и на западните икономики. Бившият посланик на САЩ в Украйна и дипломат от кариерата Джон Хърбст каза в петък, че според него „въпреки че не трябва да забравяме за SWIFT, това ще бъде крайна мярка“. По-рано тази година администрацията на Байдън допълнително ограничи способността на Русия да заема пари, като забрани на американските финансови институции да купуват руски държавни облигации директно от държавните агенции. Но санкциите не са насочени към вторичния пазар и това остава възможна следваща стъпка, посочва АР. Други възможни инструменти на ограничителни мерки, както отбеляза Джон Хърбст, могат да бъдат финансови санкции срещу хора, близки до руския президент и техните семейства, и нови ограничения срещу руските банки и жизненоважния енергиен сектор на Русия.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 127 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания