От навлизането в Украйна насам Русия все по-често бива сравнявана с нацистка Германия. Бомбардировките на жилищни райони, родилни отделения и болници наистина напомнят на нацистките практики по време на Втората световна война, казва от Киев по телефона за АРД Йосип Циселс. Поради това председателят на еврейските общности в Украйна нарича това „рашизъм". Комбинацията от името на страната и думата „фашизъм" е широко разпространено понятие в Украйна - синоним на официалната пропаганда на Кремъл. Тя от своя страна постоянно изтъква, че е антифашистка и обосновава нападението срещу Украйна с това, че се бори срещу един уж неонацистки режим.
Със започването на войната тонът стана още по-агресивен, а посланията - още по-абсурдни. Масовите убийства на цивилни граждани в Буча и други предполагаеми военнопрестъпления незабавно биваха определяни като „провокации на украинските нацисти" и фейк новини – включително от председателя на Държавната дума Вячеслав Володин, от довереника на Путин Дмитрий Медведев и от руския посланик в ООН Василий Небензя. Същото се наблюдава и в държавните медии. Една телевизионна водеща се възмути, че американският президент Джо Байдън нарекъл Путин „касапин" - „butcher" на английски, което не било случайност във връзка със сходното наименование на града Буча. Списъкът с такива примери е дълъг.
Сбор от противоречия
„Господстващата идеология представлява сбор от противоречия", казва филологът Гасан Гусейнов. Той е напуснал Русия през 2019 година и е сред съоснователите на „Свободния университет" – онлайн академия за преподаватели, студенти, както и учени, на които им се е наложило да напуснат Русия. Както посочва Гусейнов, традиционният антифашизъм е чиста реторика, която безскрупулно се обслужва с националсоциалистически стилистични елементи. Така например Москва от години оспорва правото на съществуване на Украйна и клейми правителството, което било протежиран от Запада нацистки режим. Именно той извършвал геноцид срещу рускоговорящите в Украйна и затова би трябвало да бъде унищожен насилствено - точно както Хитлеристка Германия от победоносната Червена армия.
Методичността дава ефект: твърдението, че се води борба срещу нацизма в Украйна, се е вкоренило в главите и служи както вътре, така и навън за ултимативна обосновка на нахлуването в съседната държава.
Същевременно, както посочва Гусейнов, днешната идеология се обслужва и от съветските традиции. Например когато се твърди, че важна е не демокрацията, а единството на правителство, народ и армия. А критиците биват наричани „национални предатели", врагове, които трябва да бъдат смазани като комари - както призова индиректно президентът Владимир Путин.
„Двойно отравяне"
Нацисткият речник също се възприема без замисляне, казва Гусейнов. Външният министър Сергей Лавров каза, че Русия е изложена на „тотална война на Запада". Паралелно руското ръководство упреква западните държави, че използват нацистки методи спрямо Русия. Президентът Путин сравни забраната за изяви на руски творци на Запад с изгарянето на книги. Такава масова кампания за унищожаване на нежеланата литература е имало последно преди почти 90 години - от нацистите в Германия, посочи Путин.
Така се постига едно двойно отравяне, което се изражда в антисемитски прояви като случката с известния руски журналист Алексей Венедиктов, чието жилище в Москва осъмна със свинска глава пред входа. На входната врата беше залепен синьо-жълтият украински държавен герб с надпис върху него „еврейска свиня" (на немски). Очевидно някой е използвал антиеврейски лозунги, за да агитира срещу някакви предполагаеми нацисти.
Миналото и настоящето се смесват
Гусейнов въобще не е изненадан от това, че войната срещу Украйна бе наречена „специална операция". И Съветският съюз никога не е водил войни, а само е „помагал" на другите държави, за да предотврати завръщането на фашизма в тях. Така се казва и през 1968-а година при нахлуването в Чехословакия, и през 1979-а година в Афганистан.
Освен това руската пропаганда продължава рафинирано да смесва минало и настояще. Войната срещу Украйна продължава, а на девети май предстоят тържествата за края на Втората световна война. По хармонично оформените рекламни табла сега пише: „Пролет - денят на победата е скоро".