Отидете към основна версия

4 356 46

За първи път от 133 дни Русия е без военни успехи, Москва готви икономиката си за продължителна война

  • русия-
  • украйна-
  • война-
  • икономика-
  • кремъл-
  • елвира набиулина

Кремъл вероятно ще продължи да предприема мерки за икономическата мобилизация, за да компенсира или смекчи ефектите от санкциите и войната върху основната местна индустрия

Снимка: БГНЕС/ЕРА

За първи път от 133 дни война Русия не се е похвалила на 6 юли с военни успехи, напредък на фронта или нови териториални завоевания в Украйна, анализира базираният във Вашингтон Институт за изучаване на войната (ISW). Според екипа на института руснаците в момента правят оперативна пауза, преди да започнат по големи настъпателни операции.

От 24 февруари насам руското Министерство на отбраната заявяваше всекидневно успехи, като дори преувеличаваше размера им, но от 3 юли насам, след приключване на обкръжението на Лисичанск, подобни изявления липсват. Въпреки това руските сили все още провеждаха ограничени и неуспешни наземни атаки по всички направления на 6 юли. Подобни опити са в съответствие с руската оперативна пауза, която не предполага и не изисква пълно прекратяване на активните бойни действия. В този случай това означава, че руските сили вероятно ще се ограничат до сравнително малки нападателни действия, докато се опитват да създадат условия за по-значими настъпателни операции и да възстановят бойната мощ, необходима за тези по-амбициозни начинания, смята ISW.

Русия е започнала да струпва военна техника на полигона на 1-ва гвардейска танкова армия в Мулино, Нижно-Новгородска област, вероятно за подпомагане на сформирането на нова военна част. Украинският екип за разузнаване на конфликти (CIT) наблюдава руски военни превозни средства (вероятно извадени от склада) да се насочват към Мулино през последните няколко седмици. CIT се позовава на неназован руски военен източник, който твърди, че руските военни командири формират 3-ти армейски корпус в Мулино, но не е ясно дали руснаците създават 3-ти корпус в рамките на същинските руски сухопътни сили или интегрират новата единица със съществуващите в ЛНР и ДНР 1-ви и 2-ри армейски корпус или като изцяло нова формация.

Според анализите на вашингтонския институт руските сили са продължили на 6 юли настъпателните операции югоизточно от Изюм и западно от Лиман към Славянск. Украинският генерален щаб съобщава за неуспешен опит на руснаците да напреднат в посока Довхенка и Мазановка, на около 20 км северозападно от Славянск по протежение на границата между Харковска и Донецка области. Министерството на отбраната на Обединеното кралство отбелязва, че руската армия вероятно се е придвижила с 5 километра напред към Славянск по магистрала E40 и сега са на 16 км северно от самия Славянск. Данните на НАСА от системата за пожарна информация (FIRMS) също показват група от пожари около Райгородок, което означава, че руските сили вероятно продължават да нанасят удари източно от Славянск, за да създадат условия за настъпление на запад от района на Лиман.

Руските сили продължиха настъпателните операции към Сиверск от запад от Лисичанск и границата с Луганска област на 6 юли. Ръководителят на администрацията на Луганска област Сергей Хайдай заяви, че руските и украинските войски продължават да се бият близо до Лисичанск по границата на Луганска област. Украинският генерален щаб също така заяви, че руските сили са водили неуспешни битки около Спирне (15 км югоизточно от Сиверск), Верхнокамянске (5 км източно от Сиверск), Григорвика (10 км североизточно от Сиверск) и Билохоривка (15 км североизточно от Сиверск). Съобщава се, че руските сили са извършили артилерийски и въздушни удари южно от Сиверск около Званивка, Веселе и Виимка. Данните на NASA FIRMS потвърждават тези доклади и показват пожари близо до границата на Луганск-Донецка област на юг и изток от Сиверск на 6 юли.

В икономически план ISW отбелязва, че Кремъл продължава да подготвя икономиката си за продължителна операциа в Украйна. Руската държавна дума прие на трето и последно четене закона, внесен от правителството на 30 юни, който ще позволи на кабинета да наблюдава и регулира трудовите отношения в руски предприятия (както държавни, така и частни). Този закон, както ISW съобщи по-рано, ще позволи на държавните институции да прекратяват предсрочно отпуските на служителите си, да пренасрочват отпуск без съгласието на служителите и да изискват служителите да работят през уикендите, празнични дни и през нощта. Тези мерки позволяват на Кремъл да поеме много по-директен контрол върху повечето аспекти на руската икономика, включително спиране на правата и защитата работниците и служителите.

Междувременно най-големият завод за производство на олово в Русия е спрял производството си на 6 юли поради почти пълното спиране на руския металургичен износ и Кремъл вероятно ще продължи да предприема мерки за икономическата мобилизация, за да компенсира или смекчи ефектите от санкциите и войната върху основната индустрия.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 45 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания