Отидете към основна версия

5 143 42

Борис Джонсън: Германия предпочиташе бързо поражение на Украйна

  • борис джонсън-
  • германия-
  • украйна-
  • володимир зеленски-
  • ангела меркел-
  • олаф шолц

Бившият премиер обърна специално внимание на трите водещи държави в Европа и едва ли думите му ще бъдат приети положително в европейските столици

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Бившият британски премиер Борис Джонсън в интервю за Си Ен Ен заяви, че Франция отричала възможността за руска офанзива в Украйна и обвини германското правителство, че първоначално е предпочитало бързото поражение на Украйна, без да се удължава конфликта.

Джонсън каза пред американската телевизия, че преди началото на руската агресия в Украйна настроенията на западните страни са били много различни. Той обърна специално внимание на трите водещи държави в Европа и едва ли думите му ще бъдат приети положително в европейските столици.

Джонсън подчерта, че по-късно страните от ЕС са се обединили около Украйна и сега ѝ оказват силна подкрепа, но такова единодушие не е имало преди началото на руските военни действия.

"Беше огромен шок... Можехме да видим как руските батальонни оперативни сили се натрупват, но различните страни имаха много различни позиции", каза Джонсън пред Ричард Куест.

"В един момент германците бяха на мнение, че ако това се случи, ще бъде катастрофа и би било по-добре всичко да приключи бързо и Украйна да загуби", каза Джонсън. Той обясни това отношение "с различни и много разумни икономически причини".

"Не можех да го подкрепя, смятах, че такава оценка е катастрофа. Но разбирам защо са имали такива мисли и чувства", продължи експремиерът. След началото на руската специална операция Германия се опита възможно най-бързо да намали зависимостта си от руските енергийни доставки.

"Не се заблуждавайте, французите отказаха да признават очевидното до последния момент", каза Джонсън.

Френският президент Еманюел Макрон ръководи усилията на Европа да убеди Путин да се откаже от военни действия в Украйна. Той го посети в Кремъл седмици преди руският лидер да нареди на войските да започнат офанзива. През март ръководителят на френското военно разузнаване генерал Ерик Видо беше инструктиран да подаде оставка, отчасти защото "не успя да предвиди" руската офанзива.

Джонсън също разкритикува първоначалния отговор на Италия на заплахата от въоръжен конфликт. Той каза, че правителството на страната, тогава ръководено от Драги, в един момент "просто каза, че не може да запази позицията, в която се намира", поради "огромната" си зависимост от руските въглеводороди.

Много наблюдатели първоначално вярваха, че руската операция ще отнеме седмици или дни, но украинските войски отблъснаха настъплението на Москва към столицата и наскоро започнаха успешни контраатаки на изток и юг, освобождавайки част от превзетите територии.

Джонсън каза, че когато Русия започна своята "специална операция" през февруари, нагласите в Европа бързо са се променили.

"Това се случи. Всички - германци, французи, италианци, (американският президент) Джо Байдън - всички разбраха, че просто няма изход. Защото не можете да преговаряте с този човек (Путин). Това е ключов момент, " каза бившият премиер. Той добави, че оттогава ЕС "върши чудесна работа" в противодействието на Русия.

"След всичките ми притеснения... отдавам почит на действията и делата на ЕС. Той се обедини, санкциите бяха строги", продължи Джонсън.

По време на мандата си като министър-председател Джонсън беше остър критик на руската военна операция и изгради близки отношения с украинския президент Володимир Зеленски. През юли Джонсън беше принуден да подаде оставка, тъй като множество скандали накърниха репутацията му и принудиха десетки министри от кабинета му да напуснат постовете си.

Джонсън каза пред Си Ен Ен, че Зеленски демонстрира "абсолютно изключителни" лидерски качества. "Един много смел човек. Мисля, че без него историята на този конфликт би била напълно различна", каза той.

"Ако Украйна реши да стане член на ЕС, те трябва да се съгласят с това. И мисля, че ще бъде полезно за Украйна, тъй като членството ще помогне за осъществяването на политически и икономически реформи", добави бившият премиер. Тази година Киев подаде молба за членство в Европейския съюз и получи статуът на кандидат-член .

Джонсън беше заменен на Даунинг стрийт от Лиз Тръс, която беше най-кратко управлявалият британски премиер. Нейното катастрофално седемседмично управление потопи "мини-бюджет", който изплаши пазарите и разтревожи международните финансови агенции.

В завоалирана критика на минибюджета, Джонсън каза: "Все едно аз да свиря на пиано. Поотделно, нотите звучат съвсем нормално, но заедно образуват някаква бъркотия, не звучат както трябва".

Тръс беше заменена от Риши Сунак, който беше министър на финансите на Джонсън и по-късно стана негов политически съперник. В събота Сунак посети Киев за първи път като министър-председател.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 32 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: