Отидете към основна версия

2 273 2

АЕЦ "Фукушима" се превръща във все по-сериозен ядрен проблем

  • япония-
  • радиация-
  • аец фукушима-
  • радиоационни води-
  • ядрена централа

Нови течове в японската ядрена централа повишиха притесненията

Снимки ЕПА/БГНЕС

Изтичането на радиоактивни води от японският АЕЦ „Фукушима“ е много по-страшно отколкото властите признават. Това заяви независим ядрен експерт пред Би Би Си.

Операторът на ядрената централа оповести в четвъртък, че са открити нови места с висока радиация в близост до резервоарите за съхранение на силно замърсена вода. Това повиши страха и тревожността от нови течове, които могат да превърнат аварията в бедствие, съобщава Ройтерс.

Съобщението идва след като японската електрокомпания „Токио електрик пауър“ (ТЕПКО) заяви тази седмица, че около 300 тона замърсена вода с опасно високи нива на радиация е изтекло от резервоар за съхранение.

При проверка, извършена след откриването на теча, високи показания радиация - 100 милисиверта на час и 70 милисиверта на час - са записани в долната част на два от резервоарите в друга част на централата, заявяват от ТЕПКО.

Изтичането първоначално бе регистрирано с първо ниво по международната седемстепенна скала INES за сериозността на ядрени инциденти. Сега обаче по преценка на японския ядрен регулатор то беше определено като трето ниво, което означава "сериозен инцидент".

Някои ядрени експерти са загрижени, че проблемът е доста по-страшен отколкото  оператора ТЕПКО или японското правителство са склонни да признаят. Те са притеснени от огромните количества вода, което се използва за охлаждане на реакторите на ядрената централа, които в момента се съхраняват на място.

Около 1000 контейнера за съхранение на вода са били построени от май 2011 до март 2013 г. на територията на Фукушима. Но се смята, че това е около 85% от капацитета и всеки ден допълнително се добавят 400 тона вода.

Международната агенция за атомна енергия към ООН (МААЕ) заяви в сряда, че разглежда ситуацията във Фукушима като "изключително сериозна" и е готова да помогне, ако бъде призована.

Китай заяви, че е "шокиран" да чуе, че замърсена с радиация вода все още изтича от централата, и призова Япония да предоставят "своевременна, подробна и точна“ информация.

Проблемите с атомната централа започнаха след силното земетресение и вълните цунами, които хвърлиха в ужас Япония на 11 март 2011 г. Тогава 160 000 души бяха евакуирани от района на АЕЦ „Фукушима“, който сериозно пострада. Това беше най-страшният ядрен инцидент след „Чернобил“ през 1986 г. и никой не знае как да се предяви на кризата към края си.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: