Микропластмасите имат пагубно влияние върху сухоземните хранителни вериги

7 Януари, 2025 12:20 783 6

  • пластмаса-
  • микропластмаса-
  • околна среда-
  • китай-
  • растения

Изследователите установили, че пластмасовите микрочастици се натрупват в повечето изследвани растения

Микропластмасите имат пагубно влияние върху сухоземните хранителни вериги - 1
Снимка: Shutterstock

Ново проучване разкрива пагубните екологични ефекти на микропластмасите върху хранителните вериги в сухоземните екосистеми, като хвърля светлина върху това как пластмасовите отпадъци засилват съществуващите вече екологични кризи, съобщава Синхуа, предаде БТА.

Изследването, публикувано в списание Trends in Plant Science, е проведено съвместно от изследователи от Тропическата ботаническа градина в Сишуанбана към Китайската академия на науките, Университета за наука и технологии „Крал Абдула“ в Саудитска Арабия и Университета на Южна Дания.

Микро и нанопластмасите са пластмасови частици и влакна с размер от един нанометър до пет милиметра. Те представляват нова заплаха както за морските, така и за сухоземните екосистеми, потвърждават учените.

Изследователите установили, че пластмасовите микрочастици се натрупват в повечето изследвани растения и свързаната с тях надземна и подземна биота. Тези частици могат да се пренасят по хранителните вериги, като потенциално нарушават функционалността на екосистемите.

„След като се абсорбират от растенията, микрочастици взаимодействат с тревопасните животни, опрашителите и микоризата (симбиотична асоциация на зелено растение и гъба)“, казва изследователят Сюx Гожуй.

Проучването обхваща ключови трофични и нетрофични пътища за пренос на микро и наночастици по сухоземните хранителни вериги, които потенциално могат да повлияят на биоразнообразието и функционалността на екосистемите.

Освен това изследователите подчертават спешната необходимост от допълнителни проучвания на сухоземни екосистеми, за да се направи цялостна оценка на екологичните въздействия на микропластмасите и да се формулират стратегии за смекчаване на въздействието им върху растенията и взаимосвързаните им хранителни мрежи.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 14 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Хохи Бохо

    9 4 Отговор
    Урсулестата каза да ядем бубулечки и да се къпем по двама със студена вода. Тъй каза
  • 2 Простият

    7 0 Отговор
    Знае ли някой колко е разликата между 1нанометър и 5 милиметра, за да са тези частици в една група. Освен това не съм чул в някое растение да са намерили 5 милиметрови пласмаси, камо ли да се нарупат. А знае ли някой на какво се разграждат пластмасите. Това че се разпадат на малки частици и не се виждат е ясно (което се постига по различни начини), но какво става със самите частици, със самата молекула на пластмасата.

    Коментиран от #6

  • 3 Стенли

    5 0 Отговор
    Е като в т маркет направи
  • 4 Стенли

    9 0 Отговор
    Е като т маркет направи торбички за плодове и зеленчуци платени да не би да се хвърлят навсякъде същото е и с пластмасови кутии таксуват ги а какво става после с тях не ги интересува важното е да вземат парите
  • 5 СПРАВЕДЛИВ

    9 0 Отговор
    Намесата в природата чрез създаването на нови технологии и синтетични продукти, след време води до екологични катастрофи, но кой ли е мислил и мисли за бъдещите ефекти, когато ги създава?
  • 6 Това ли е най-важното

    0 0 Отговор

    До коментар #2 от "Простият":

    Чети по-внимателно: "Микро и нанопластмасите са пластмасови частици и влакна с размер от един нанометър до пет милиметра." Микро и нанопластмаси - различни групи съобразно размерите, като е въпрос на някакво научно приемане дали нанопластмасите няма да се разглеждат като подмножество на микропластмасите. В статията само цитират граничните стойности общо за двете категории - "...с размер от един нанометър до пет милиметра".
    А ето втората част на питането ти е наистина интересна и значима - какво се случва с пластмасовите молекули - това и аз не знам, но предполагам че в зависимост от вида пластмаса и средата, в която се намира, тоест с какви химични съединения, при каква температура и т.н. взаимодействат се получават или не се получават различни химични реакции и производни. Във всеки случай крайните продукти едва ли са екологични и безвредни за живата природа.
Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания