Отидете към основна версия

1 818 3

Северна Корея възобновява ядрената си програма

  • северна корея-
  • ядрен реактор-
  • йонбьон

Съоръжението в ядрения комплекс Йонбьон може да произвежда по 6 килограма плутоний годишно

Снимка ЕПА/БГНЕС

Северна Корея вероятно е рестартирала плутониев реактор в главния си ядрен комплекс Йонбьон. На сателитни снимки е била забелязана да се издига пара над ядрения комплекс, което предполага, че реакторът отново работи, съобщи базирана в САЩ изследователски инситут, цитиран от Би Би Си.

Цветът и обема на парата дава индикации, че реакторът работи, се казва в доклад на института "САЩ-Корея" към университета "Джон Хопкинс" публикуван на сайта „38 North“.

Реакторът използва парни турбини за производство на електричество и парата се вижда на сателитни изображения от 31 август.

Институтът често използва сателитни изображения, за да наблюдава процесите в Северна Корея.

"Реакторът изглежда, че работи или е на път да заработи на пълни обороти в рамките на броени дни, а щом това се случи, той ще започне да произвежда плутоний", авторът на доклада Джефри Люис заяви пред Би Би Си.

Пет мегаватовият реактор може да произвежда плутоний, който според експертите, комунистическата страна е използвала за трите ядрени опита направени през 2006, 2009 и февруари тази година.

Пхенян обеща да рестартира съоръженията в Йонбьон през април, на фона на ескалиралото напрежение в региона. Реакторът може да произвежда плутоний, който Северна Корея да се използва за производството на ядрени оръжия.

Съоръжението може да произвежда по 6 килограма плутоний годишно. Това количество е достатъчно за направата на 1-2 атомни бомби.

И Държавният департамент на САЩ и Националната разузнавателна служба на Южна Корея са отказа да коментират доклада, като заявиха, че не коментират разузнавателни въпроси, съобщава АП.

Анализатори смятат, че КНДР вече притежава между 4 и 10 ядрени оръжия, базирани на плутоний, произведен в Йонбьон преди средата на 2007 г. , когато съоръжението беше затворено. Охладителната кула на обекта по-късно бе унищожена, но след това разоръжаването на страната бе замразено, отчасти защото САЩ не вярваха, че Пхенян е оповестил всички свои ядрени съоръжения.

През ноември 2010 г. КНДР официално потвърди, че разширява ядрената си програма, като съобщи за няколко хиляди действащи центрофуги в завода за обогатяване на уран в Йонбьон. Тогава американският ядрен експерт Зигфрид Хекер заяви, че въз основа на видяното в комплекса е на мнение, че Северна Корея може да "поднови всички плутоний операции в рамките на около шест месеца".

Инспекторите от МААЕ наблюдаваха дейността в Йонбьон до април 2009 г., когато Северна Корея прекрати сътрудничеството с агенцията и изгони специалистите му. 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: