Отидете към основна версия

1 365 14

Напът ли е Северна Корея скоро да изстреля първия си шпионски спътник

  • северна корея-
  • ким чен-ун-
  • сателит-
  • корейски полуостров

Ким многократно е казвал, че придобиването на шпионски сателит ще бъде от решаващо значение за усилията му да укрепи отбраната на страната

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Държавната севернокорейска новинарска агенция КЦТА миналата седмица съобщи, че лидерът на Севера Ким Чен-ун е инспектирал станция за военни сателити. В информацията се казва още, че Ким е одобрил следващите стъпки на плана на непостоянната комисия за подготовка за изстрелване на сателити, която се занимава с изстрелването на първия севернокорейски военен разузнавателен сателит, предаде Ройтерс.

Ким заяви, че успешното изстрелване на военния разузнавателен сателит е "спешно изискване” в областта на сигурността на страната.

Не е ясно кога ще се състои изстрелването, но КЦТА съобщи, че спътникът е готов да бъде натоварен на ракета, след като премине "финална проверка на общото сглобяване" и изпитания за издържане на условията в космоса, посочва "Бизнес инсайдър". В доклад от миналия вторник на "38 Норт" (38 North), уебсайт, който предоставя анализи за Северна Корея, се цитират данни от наскоро направени сателитни снимки на севернокорейската станция за изстрелване на спътници, които показват, че там вероятно се изгражда нова площадка за изстрелване.

За евентуално изстрелване Северът ще трябва да използва технология за ракети с далечен обсег, забранена с предишни резолюции на Съвета за сигурност на ООН. Досегашните изпитания на ракети и снаряди са демонстрирали способността на Северна Корея да достави спътник в космоса, коментира Асошиейтед прес.

Съществуват обаче още въпроси относно възможностите на сателита. Някои южнокорейски анализатори твърдят, че спътникът, показан на снимки в севернокорейските държавни медии, изглежда твърде малък и грубо проектиран, за да може да произвежда изображения с висока резолюция.

Спътникът изглежда като многоъгълен цилиндър, покрит със златно изолационно фолио и снабден със слънчеви панели, посочва британският вестник "Гардиън". През декември 2022 г. Северна Корея заяви, че е извършила "важен тест на последния етап" за разработването на шпионски спътник, който да бъде завършен до април тази година. По това време експертите в Южна Корея веднага изразиха съмнения относно резултатите, като заявиха, че качеството на публикуваните от Северна Корея черно-бели изображения, за които се твърдеше, че са направени от сателита, е лошо. Според анализаторите Пхенян трудно би могъл да конструира разузнавателен сателит със собствена технология и без технологична помощ от Русия или Китай.

Министерството на външните работи на Южна Корея заяви, че Северна Корея все още не е информирала международните морски и телекомуникационни власти за плановете си за изстрелване. То заяви, че изстрелването на севернокорейски спътник би нарушило различни резолюции на Съвета за сигурност на ООН, които забраняват на Севера всякакви изстрелвания с балистични технологии, и би "застрашило регионалния мир и стабилност".

"Обявяването на плана за изстрелване на спътник показва за пореден път, че севернокорейският режим е зает с продължаването на незаконните си провокации, като същевременно пренебрегва тежкото положение на своя народ", се казва в изявлението на министерството, в което се визира тежкото икономическо положение на Северна Корея и нейната задълбочаваща се международна изолация.

Посещението на севернокорейския лидер в станцията за военни сателити беше първата публична поява на Ким от около месец насам, като предишното му посещение в аерокосмически център бе на 18 април, когато държавните медии обявиха, че сателитът е построен.

Ким е заявил, че придобиването на шпионски сателит ще бъде от решаващо значение за усилията му да укрепи отбраната на страната, тъй като "американските империалисти и (южно)корейските марионетни злодеи засилват конфронтационните си действия" срещу Севера, съобщи КЦТА.

Той очевидно е визирал разширяването на съвместните военни учения между САЩ и Южна Корея, както и обсъжданията на съюзниците за засилване на стратегиите им за ядрено възпиране, за да се справят със заплахите от страна на Северна Корея, която от началото на 2022 г. е извършила изпитания на около 100 ракети.

Следващата стъпка в подготовката на Северна Корея за изстрелването, или, както го наричат държавните медии, "бъдещ план за действие", би могло да бъде инсталирането на спътника на космическа ракета, която вероятно ще бъде тристепенна, коментира Ким Дон-юб, професор в Университета за севернокорейски изследвания в Сеул. В зависимост от хода на севернокорейската подготовка, изстрелването може да се осъществи още в средата на юни, въпреки че Пхенян може също така да отложи събитието за датата на някоя от големите държавни годишнини, които се падат през юли, септември или октомври, смята професорът.

Шпионските спътници са сред множеството модерни оръжейни системи, които Ким Чен-ун обеща да разработи. Другите точки в списъка му с желания включват междуконтинентални балистични ракети с твърдо гориво, подводници с ядрено задвижване, хиперзвукови ракети и ракети с множество бойни глави. През последните месеци Северна Корея извърши изпитания на някои от тези оръжия, като миналия месец беше първият полет на междуконтинентална балистична ракета с твърдо гориво, обаче експертите твърдят, че на Севера може да му е необходимо повече време и технологични пробиви, за да придобият функционалност тези системи.

През 2012 г. и 2016 г. Северна Корея изведе в орбита първия и втория си спътник за наблюдение на Земята, но според чуждестранни експерти нито един от тях не е предал изображения обратно към земята. Съветът за сигурност на ООН наложи санкции срещу Севера заради тези изстрелвания.

Северна Корея избегна нови санкции на Съвета за сигурност за неотдавнашните си опити с балистични ракети през 2022 г. и тази година, тъй като Москва и Пекин продължават да блокират водените от САЩ усилия за увеличаване на натиска срещу Пхенян. Това подчертава разрива по този въпрос между постоянните членове на Съвета, който се задълбочи заради инвазията на Русия в Украйна.

Владимир Арангелов, БТА

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 7 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: