Отидете към основна версия

2 218 31

"Някои ме смятат за луд": Нилс, който помага в Украйна

  • украйна-
  • война-
  • донбас-
  • крим-
  • нилс тал

За германеца, както и за хилядите пожарникари, които ежедневно спасяват хора в Украйна, гасейки пожари и вадейки пострадали изпод отломките по време на руския обстрел, войната се е превърнала в школа за оцеляване

Снимка: DW

"Не мога да стоя със скръстени ръце и просто да гледам какво се случва в Украйна", казва германският пожарникар Нилс Тал, който помага доброволно в Украйна. Често си взима неплатен отпуск и заминава на свои разноски.

"Артилерийските изстрели често се чуват - снарядите летят с характерен звук. Чуеш ли изстрел, разполагаш с броени секунди", разказва германецът Нилс Тал, който е пожарникар. От май 2022 той редовно заминава за по няколко месеца в Украйна - често в горещите точки като Харков, Херсон, а напоследък и в Купянск. Решението къде да замине се взима след координация с украинската Служба по извънредните ситуации.

За германеца, както и за хилядите пожарникари, което ежедневно спасяват хора в Украйна, гасейки пожари и вадейки пострадали изпод отломките по време на руския обстрел, войната е се е превърнала в школа за оцеляване. Пред Дойче Веле Нилс Тал споделя, че нерядко първият обстрел е последван от втори - когато спасителите вече работят в района. "Оставам с впечатлението, че нарочно стрелят по тези, които спасяват хора."

Взел си отпуск и заминал за Украйна да гаси пожари

В Украйна Нилс Тал спи където намери - заради работата си понякога дори е принуден да спи просто на постелка на земята. Той не получава пари за мисията си в Украйна - за да замине, той си взима отпуск от германския си работодател и дори харчи спестяванията си.

Приятелите и познатите на Тал в Германия се отнасят по различен начин към решението му. "Някои ме подкрепят, а други ме смятат за луд", разказва пожарникарят. Той обяснява, че не е можел със скръстени ръце да гледа какво става в Украйна. "Тази война се разпространява от изток на запад и е насочена срещу всичко, което сме постигнали след Втората световна война. Това е война срещу световния ред, срещу правата на човека, срещу свободата, равенството и демокрацията. Разбирайки това и виждайки страданията на хората, се почувствах длъжен да направя нещо", обяснява решението си пожарникарят, който има 15-годишен стаж. Тал признава, че в емоционален план не му е лесно: за разлика от акциите в мирна Германия, в Украйна след руския обстрел често вече никой не може да бъде спасен под отломките.

Миналата година в Украйна бяха предприети съответни законодателни промени, за да могат чуждестранните доброволци като Нилс Тал да работят с официален статут заедно с украинските пожарникари. Тал казва, че засега не е виждал и други доброволци от чужбина. И до момента не е успял да научи украински, но това не било проблем. "В Украйна мнозина знаят английски. Но дори и да не знаеха - пожарникарите винаги се разбират, нали си знаят работата - накъде да тръгнат и с какво да се заемат, как да изтеглят маркуча и накъде да го насочат."

Германска помощ за пожарникарите в Украйна

Нилс Тал редовно разказва за преживяното в Украйна пред германските медии, а това помага и на онези, които събират помощи за страната. "Той напомня колко ужасна е ситуацията в зоната на бойните действия. Тези свидетелства на очевидец помагат на германците да осъзнаят последствията от случващото се. Това е много важно", казва Гюнтер Масен от обществената организация "Санкт Аугустин помага".

Заедно със съмишленици Масен още от първите дни на войната кара хуманитарна помощ за Украйна. Наред с медицинското оборудване и предметите от първа необходимост помощта за Украйна, осигурявана от неговата организация, включва и оборудване за гасене на пожари, в това число и няколко пожарни коли. "Потребностите са големи навсякъде - и на фронта, и в тила", разказва Масен. Неговата организация събира от противопожарните команди в Германия качествено оборудване, което обаче е отпаднало поради обновлението на материалния резерв - каски, защитни костюми, противогази, ботуши.

Всяка благотворителна помощ за украинските пожарникари е ценна като злато, казва Нилс Тал. "Често се налага да се работи със старо оборудване, което не е в добро състояние. На места се налага просто да се гаси с вода, защото няма съвременни смеси, както в Германия."

Украйна: емоциите на "железните хора"

Руските атаки постоянно сеят ужас, смърт, огън и разрушения. Това няма как да се издържи в продължение на месеци без "железни" нерви. Все пак и спасителите се поддават на емоции, признава Тал. "Когато след обстрел в Купянск имахме двама ранени, успях по пътя към болницата да помогна на единия от тях, защото имам квалификация за санитар. Щом ранените се оказаха в безопасност и си поехме дъх, един от колегите дойде при мен и ме прегърна - това бе най-емоционалният момент за мен."

Нилс Тал е видял в Украйна много страдания, но и много сила на духа - ще помни това цял живот. В Германия неведнъж се е натъквал на удивление от това колко висока цена са готови да платят украинците за своята свобода. "Обяснявам на германците, че да живееш в неволя, под окупацията на диктатура, в която цари произвол, е още по-зле." Германският пожарникар смята да подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 30 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: