Ватикана е отказал да предостави информация, поискана от ООН, относно предполагаемо сексуално насилие над деца от свещеници, монахини и монаси, съобщава Би Би Си.
Светият престол на Римокатолическата църква заяви, че тези случаи са отговорност на съдебната система на всяка една от страните, където е имало злоупотреби.
Комисията на ООН за защита правата на децата изпрати до Ватикана подробен въпросник още през юли миналата година. С него се изискваше за подробна информация за всички случаи на сексуално насилие, за които Светият престол е бил информиран, след 1995 г.
Сред въпросите бяха и питания като: дали свещеници, монахини и монаси, обвинени веднъж в сексуално посегателство към деца, впоследствие са имали контакт с малолетни и непълнолетни; какви правни действия са предприемани срещу тях; дали Църквата е изисквала от духовниците да докладват на светските власти в съответните страни за постъпките и дали подобни сигнали не са били прикривани.
В отговора си до ООН Светият престол настоява, че тази институция е отделна от Римокатолическата църква и не влиза в нейните практики да разкрива информация за религиозната дисциплина сред духовенството освен ако няма конкретни искания от светските власти на държавата, в която дадените духовници служат. Той твърди, че са променени критериите при подбора на свещенослужителите, а вътрешните правила гарантират, че духовниците са по-дисциплинирани.
Светското общество обаче разкритикува реакцията на Светия престол, настоявайки, че той работи с "желязна структура на командване и контрол над Църквата по целия свят". То обвини Ватикана, че се крие зад технически правни подробности.
Служители на Ватикана се очаква да бъдат разпитани за злоупотреба с деца, както и по други въпроси, от Комитета на ООН за защита правата на децата през януари.
Още с поемането на папския престол през март, папа Франциск заяви, че справянето с проблема е от жизненоважно значение за доверието на хората към Църквата. Той заяви, че е необходимо "да се действа решително, тъй като случаите на сексуално насилие пораждат загриженост и притеснение, въпросът стои над всичко и трябва да има мерки за защита на малолетните, които да помагат на претърпелите такова насилие в миналото (и) необходимостта да бъдат наказани виновниците.“
Неговият предшественик, папа Бенедикт XVI, обеща да отърве Своята Църква от "мръсотията" на чиновническата сексуалната злоупотреба. Според наблюдатели, той отиде по-далеч от всякога за справяне с проблема, макар критиците да казват, че не е направил необходимото, обвинявайки го, че не е защитил децата от педофили свещеници.