В Турция се наблюдават значително по-големи разломни линии, отколкото са били отчетени до момента, според изказването на професора по геология Шенол Хакан Кутоглу от университета "Бюлент Еджевит" в Зонгулдак, предаде местният в. „Хюриет“.
Кутоглу направи тези наблюдения след земетресението с магнитуд 5,1 на 4 декември, което разлюля Северозападна Турция, включително и мегаполиса Истанбул.
Той подчерта, че трусът от 4 декември в залива Гемлик (близо до град Мудания, област Бурса) само е потвърдил изследванията на специалистите. Към това професорът добави, че вниманието им беше насочено към разломите в района на Бурса от едва 10-15 години.
"Когато анализираме настоящите официални карти на разломите, забелязваме определен брой от тях, но сателитната геодезия ни предоставя карта на земните движения, която ни показва, че в региона наистина има значително повече разломи, отколкото са били досега известни", каза професорът.
Той поясни, че Турция се намира в изключително активен сеизмологичен регион и спомена за проучването, проведено преди десетина години, което откри наличието на три отделни активни разломни зони, преминаващи край Мудания, въпреки че те не се отразяват на наличните карти.