Руският президент Владимир Путин публично намекна, че ще бъде отворен за преговори за прекратяване на войната в Украйна при условията на Москва. В същото време възможните контури на споразумението, което Руската федерация иска, могат да се видят в проекта за мирен договор, разработен от руски и украински преговарящи през април 2022 г., пише The Wall Street Journal.
Този договор на практика разкрива какви са истинските цели на Путин с инвазията. Мирно споразумение в крайна сметка не беше постигнато и пълномащабната война продължава вече над две години.
Руснаците са поискали от Украйна отказ от бъдещо присъединяване към военно блокове (визира се НАТО). Влизане в ЕС е възможно. Проектодоговорът предвиждаше забрана на чуждестранни оръжия, „включително ракетни оръжия от всякакъв вид, въоръжени сили и формирования“.
Въоръжените сили на Украйна трябваше да бъдат намалени до определен размер, като Русия се стреми да ограничи всичко - от броя на войските и танковете до максималния обсег на стрелба на украинските ракети. Москва иска въоръжените сили на Украйна да бъдат ограничени до 85 000 войници, 342 танка и 519 артилерийски оръдия, както и обсег на ракетите не повече от 40 км.
Кримският полуостров ще остане под руска окупация и няма да се счита за неутрален. Москва също така настояваше руският език да функционира наравно с украинския в държавните органи и съдилищата - точка, с която Киев, според проектодокумента, не е се е съгласил.
Бъдещето на източните райони на Украйна, окупирани от Русия през 2014 г., не беше включено в проекта, този въпрос трябваше да бъде обсъден на лични преговори между Путин и Зеленски.
Договорът трябваше да бъде гарантиран от чужди държави, сред които в документа са посочени САЩ, Великобритания, Китай, Франция и Русия. Тези страни получиха отговорността да защитават неутралитета на Украйна в случай на нарушаване на договора.
Документът показва дълбоките отстъпки, които украинските преговарящи бяха готови да направят, когато Киев се оказа в затруднено положение в първите седмици на войната. Той също така служи като напомняне за компромисите, към които Русия може да се опита да принуди Украйна, ако западната военна подкрепа спре.
След началото на пълномащабната инвазия на 24 февруари 2022 година между Русия и Украйна се проведоха няколко кръга от преговори за спиране на огъня, но без резултат. След тях Зеленски забрани на своите служители да преговарят с руския агресор, докато руската армия не се изтегли от всички окупирани земи. Към днешна дата инициативата на фронта отново е в ръцете на руската армия заради критичния недостиг на боеприпаси, който изпитва украинската армия.