Отидете към основна версия

1 251 12

Одеса: Без украинско зърно храната щеше да е много по-скъпа

  • одеса-
  • зърно-
  • пшеница-
  • русия-
  • украйна-
  • зърнена сделка

Русия се оттегли от споразумението за зърното през юли 2023 г., а оттогава до днес през коридора са преминали повече от 1700 кораба

Снимка: БГНЕС/ЕРА

В Одеса сигналът за въздушна тревога звучи постоянно. Градът е под яростен руски обстрел - особено пристанищата. Оттам се изнасят тонове пшеница, царевица, слънчоглед. Без тях цените на много храни биха скочили нагоре.

В големия залив на Одеса има три пристанища, в които товарните кораби следват точни правила за движение. Украинските военни инспектират всеки пристигащ или напускащ пристанището товар, а корабите се движат по точно определени безопасни коридори, които са проверени за морски мини, пише АРД в репортаж от Одеса.

Яростен руски обстрел

Русия се оттегли от споразумението за зърното през юли 2023 г., а оттогава до днес през коридора са преминали повече от 1700 кораба. Обработени са около 50 млн. тона товари, сред които основно пшеница, царевица и ечемик, но също така въглища и металургични изделия, казва за АРД Дмитро Баринов, заместник-началник на пристанищната администрация в Одеса. „След оттеглянето си от споразумението за износ на зърно, постигнато с посредничеството на ООН и Турция, Русия обстрелва пристанищата около 40 пъти най-интензивно“, добавя той.

При нападенията са били унищожени около 200 000 тона зърно. По оценки на Световната програма на ООН по прехраната това количество би било достатъчно за изхранването на половин милион души в продължение на една година. Имало е и жертви – от руски ракети или донове в морските и дунавски пристанища досега са загинали 25 души, включително един лоцман, шофьори на камиони със зърно и пристанищни работници. Освен това са поразени 200 склада, офиси и други сгради.

Въпреки това през април 2024 г. са изнесени около шест милиона тона пшеница - почти същото количество е изнасяла Украйна за един месец и преди началото на руската агресия, пише АРД, като се позовава на украинското Министерство на земеделието.

Високи цени, ниски приходи за фермерите

По-нататък репортажът ни пренася на около 30 километра северозападно от Одеса, където Валери Котенко отглежда слънчоглед. 52-годишният производител продава продукцията си чрез посредник.

За АРД той казва, че от един тон слънчоглед сега изкарва по 500 долара, а преди руската инвазия е продавал същото количество за 800 щатски долара. „Торовете поскъпнаха, а заплатите се увеличиха. Всичко стана по-скъпо и някой трябва да го плаща“, посочва Котенко.

Дмитро Баринов от пристанищната администрация на Одеса е доволен, че фермерите могат отново да продават и изнасят. Ако Украйна отново спре да изнася земеделска продукция, това веднага ще се почувства на световните пазари по повишените цени. Литър слънчогледово олио преди струваше едно евро, а сега цената е две или три евро за литър, се казва в репортажа.

"Бяхме много притеснени, но благодарение на украинските военни коридорите за износ отново работят“, казва Баринов пред АРД.

Пристанищата и градовете се нуждаят от по-добра въздушна отбрана

В Одеса често звучат сирените за въздушна тревога и всички проверяват на мобилните си телефони какво е изстреляла Русия и от коя посока иде заплахата. „Този път са балистични ракети", казва едно младо момче.

Дори град като Одеса не разполага с достатъчно противовъздушна отбрана, за да защити хората, жилищните сгради и важните пристанищни съоръжения, казва Баринов.

"Нашето ежедневие изглежда така: нощта прекарваме в укрития, на сутринта пием набързо по едно кафе и после – на работа. Тогава идва следващият сигнал за въздушна тревога и пак в укритията... Имаме нужда от защитен чадър над града. Тогава всички в Одеса биха се чувствали по-спокойни“, казва Баринов.

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 18 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: