Това, с което държавният глава на Руската федерация Владимир Путин може да се примири днес, утре може да се превърне в casus belli (повод за война), предупреждават в редакцията на британския вестник The Times.
Песимистите в САЩ, алармиращи за риск от пряк военен конфликт с Русия заради Украйна, са в грешка. Въпреки многобройните заплахи от страна на руския президент Владимир Путин, САЩ успяха да доставят на Украйна оръжия, включително ракети с голям обсег на действие, без никакви значителни ответни действия от страна на Москва. И макар "ястребите“ във Вашингтон все повече настояват САЩ да не позволяват на страховете от малко вероятен Армагедон да блокират така необходимата помощ за отбраната на Украйна, в подобно мислене все пак се крият известни опасности.
"Първата е, че руските "червени линии“ – граници, чието пресичане би провокирало отмъщение срещу САЩ или НАТО – се възприемат като фиксирани, а не движещи се. Всъщност къде са начертани зависи само от един човек – преценката на Владимир Путин. Неговата преценка за това какво трябва да толерира Русия може да се промени в зависимост от възгледите му за динамиката на боевете, намеренията на Запада, настроенията в Русия и вероятната реакция на останалия свят“, пише вестникът.
Путин се поколеба да предприеме директна атака срещу Запада в отговор на военната му помощ за Украйна. Но това, с което той може да живее днес, може да се превърне в повод за война утре и светът ще разбере къде всъщност са неговите червени линии едва след като бъдат прекрачени, пише The Times.
Вторият проблем е, че като се фокусира върху руския отговор на всяка отделна стъпка в помощ за Украйна, този подход подценява кумулативното въздействие върху Путин.
"Руските експерти са убедени, че САЩ са загубили страха си от ядрена война – страх, който според тях е бил централен фактор за стабилността през по-голямата част от Студената война“, пише изданието, отбелязвайки, че ключов въпрос сега се обсъжда сред руския външнополитически елит: как да се възстанови страхът на Америка от ядрена ескалация, като същевременно се избягва пряка военна конфронтация.
Някои обаче се застъпват за използването на тактически ядрени оръжия, за да шокират Запада, докато по-умерените експерти излагат идеята за демонстрационен тест на ядрена бомба. Други призовават за поразяване на американски сателит, свързан с предоставяне на информация за удари на Украйна, или сваляне на американски разузнавателен дрон Global Hawk.
Всяка от тези стъпки може да доведе до криза в отношенията между Вашингтон и Москва, тъй като в Кремъл е широко разпространено мнението, че ако Руската федерация не заеме твърда позиция в близко бъдеще, САЩ и техните съюзниците от НАТО само ще добавят повече към арсенала на Украйна с мощни оръжия, които в крайна сметка биха застрашили способността на Москва да открива и отговаря на атаки срещу нейните ядрени сили, обяснява вестникът.
Отидете към основна версия
2 Юли, 2024 12:49 5 502 145
Русия vs. САЩ! Светът ще разбере къде са "червените линии" на Владимир Путин, едва след като бъдат прекрачени
Руските експерти са убедени, че САЩ са загубили страха си от ядрен сблъсък – страх, който според тях е бил централен фактор за стабилността през по-голямата част от Студената война
Снимка: БГНЕС/ЕРА
Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 64 гласа.