Отидете към основна версия

5 432 83

Неприемливите условия на Русия към Украйна

  • украйна-
  • русия-
  • китай-
  • война-
  • дмитро кулеба-
  • владимир путин-
  • путин-
  • кремъл-
  • нато-
  • преглед на печата

Поставените от Путин условия за спиране на огъня включват предаването на четири украински области, частично контролирани от Русия, и уверение от страна на Киев, че никога няма да се присъедини към НАТО

Снимка: Shutterstock

Започналата във вторник тридневна визита на украинския външен министър Дмитро Кулеба в Китай и вчерашната му среща с китайския му колега Ван И днес е ключова тема във водещи американски издания, предаде БТА в прегледа на печата.

Украински външен министър посещава Китай за първи път от началото на руската инвазия, която доведе до обтягане на отношенията между Киев и Пекин, пише в. "Вашингтон пост".

Китай поддържа тесни връзки с Русия и настоява войната да приключи по начин, който отчита интересите и на двете враждуващи страни. Тази позиция на Пекин е в противоречие не само с тази на Киев, но и на страните от Запада, които настояват за споразумение, основано на пълното изтегляне на руските сили от Украйна, коментира изданието.

"Убеден съм, че справедливият мир в Украйна е в стратегически интерес на Китай, а ролята на Китай като глобална сила, бореща се за мир, е важна", заяви Кулеба в началото на визитата си.

Очаква се Кулеба да лобира за присъствието на китайски представители на друга мирна конференция преди американските президентски избори в началото на ноември. Посещението на украинския външен министър е съобразено с преценката, че без участието на Китай едва ли ще може да се постигне мирно споразумение, което да е благоприятно за Украйна, пише още "Вашингтон пост".

Китайските власти казват, че Пекин и Киев поддържат приятелски отношения и си сътрудничат. Ван отбеляза във встъпителното си слово по повод визитата на Кулеба, че двустранните връзки продължават да се развиват нормално "въпреки сложната и постоянно променяща се международна и регионална обстановка" и даде като пример ръста на търговията.

"Вашингтон пост" се спира и на въпроса за военната помощ, която Пекин предоставя на Москва.

Смята се, че Китай не продава оръжия директно на Русия, но има многобройни съобщения за продажбата на стоки с двойна употреба, които са използвани от руската армия, посочва изданието.

Украински военнослужещи твърдят, че руски части са използвали китайски артилерийски снаряди, но не е ясно дали източникът е Пекин, или те са придобити от Русия чрез трета страна.

Кулеба пристигна в Китай в момент, в който Украйна бавно губи позиции във войната и се изправя пред все по-голяма несигурност относно степента на подкрепа, която ще получава от Запада в бъдеще, пише в. "Ню Йорк таймс". Москва и Киев имаха кратки мирни преговори през пролетта на 2022 г., но те бързо се провалиха, припомня изданието.

Ван каза, че Китай е ангажиран с намирането на политическо решение на кризата и допълни, че макар и все още да не е настъпил точният момент, Москва и Киев са изпратили "сигнали за своето желание да преговарят", пише в прессъобщение на китайското Външно министерство, цитирано от "Ню Йорк таймс".

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза пред журналисти, че изразената от Кулеба готовност за преговори с Русия е "в унисон" с позицията на Москва и допълни, че страната му никога не е отказвала преговори.

Украински и западни официални лица отхвърлиха идеята, че Русия е готова за добронамерени разговори. Те описват честите изявления на Кремъл по този въпрос като пропагандна уловка, която има за цел да прикрие решимостта на Москва да принуди Украйна да капитулира, коментира американският вестник.

Поставените от президента Владимир Путин условия за спиране на огъня включват предаването на четири украински области, частично контролирани от Русия, и уверение от страна на Киев, че никога няма да се присъедини към НАТО. Тези искания са неприемливи за Украйна, която, от своя страна, настоява да си върне пълния контрол върху своите територии и да се присъедини към алианса, обобщава американското издание.

Миналата година Китай се опита да стане посредник между Русия и Украйна, предлагайки мирен план от 12 точки, който бързо бе отхвърлен от европейските лидери. Оттогава Пекин се въздържаше от публични изяви, свързани с конфликта, и миналия месец отказа участие в конференцията за мир, чиито домакин бе Швейцария, с аргумента, че Русия не е поканена на консултациите, припомня "Ню Йорк таймс".

В крайна сметка срещата на върха не успя да получи подкрепа от регионални сили като Индия и Саудитска Арабия, а украинският президент Володимир Зеленски неотдавна заяви, че страната му иска да организира нов мирен форум преди президентските избори в САЩ и че Русия трябва да участва в преговорите.

Възможно е Пекин да е преценил, че сега е подходящ момент да се намеси, отчасти заради убеждението, че Украйна може да погледне по-реалистично на сценариите за край на войната, каза пред "Ню Йорк таймс" Юн Сун, ръководител на китайската програма в базирания във Вашингтон мозъчен тръст Център "Стимсън". "Китайците искат да играят ролята на миротворец, но досега не можеха да я получат, понеже не бе узрял моментът и Украйна все още вярваше, че би могла да спечели войната", допълни Сун.

В Киев все повече се налага разбирането, че мирните преговори без участието на Китай "няма да имат смисъл", каза Наталия Бутирска, експерт по украинско-азиатските отношения в базирания в Киев мозъчен тръст "Нов европейски център". "Китай е страната, която може да накара Русия да се включи в мирните преговори", каза още Бутирска и посочи, че визитата на Кулеба отчасти цели да осигури участието на Пекин във втората среща на върха за мир.

Украйна иска да ускори мирните преговори отчасти заради перспективата Тръмп да спечели президентските избори в САЩ, каза тя. Обещанието на Тръмп за бързо прекратяване на войната породи опасения в Киев, че републиканецът ще настоява за мирно споразумение, което ще позволи на Русия да запази окупираните териториите и ще я остави в позиция да нападне отново Украйна, заключи Бутирска, цитирана от "Ню Йорк таймс".

Поставете оценка:
Оценка 3 от 40 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: