Отидете към основна версия

2 445 10

Скандал в Швейцария: фалшифицират подписи за референдуми?

  • швейцария-
  • референдум-
  • демокрация

Скандал разтърси Швейцария - страната, която толкова много се гордее със своята пряка демокрация

Снимка: Shutterstock

Швейцария често е давана за пример от привържениците на референдумите. Според медийно разследване обаче неведнъж са били прилагани незаконни практики: например с фалшифицирани подписи.

Скандал разтърси Швейцария - страната, която толкова много се гордее със своята пряка демокрация. В началото на септември разследване на швейцарската медийна група Tamedia разкри, че при събирането на подписи за референдуми има огромни измами. И то най-вече от страна на фирми, които работят за инициативни комитети, информира германската обществена телевизия АРД.

Преди да се стигне до гласуването на даден политически проект в Швейцария, трябва да се съберат 100 000 подписа - от граждани, имащи право на глас, написани на ръка и на хартия. "Събирането на подписи е изключително трудна задача", казва Ноеми Ротен. 35-годишната Ротен е директор на инициативата Service Citoyen: тя и екипът ѝ искат чрез референдум да заменят военната служба за мъжете с общественополезен труд за всички.

Списъци с до 70% фалшиви подписи

"В началото ние също започнахме малко наивно, като малък инициативен комитет. Смятахме, че мотивацията ни и доброволният ни ангажимент са достатъчни, за да се справим", спомня си Ротен. "Но след шест месеца събиране на подписи просто трябваше да признаем, че имаме нужда от помощ!"

Ноеми Ротен и нейната инициатива откриват "нужната помощ" в лицето на фирма Incop от Лозана - един от около дузина доставчици на този тип услуги в Швейцария, разказва АРД. Фирмата дори обещала да се погрижи за необходимата заверка на подписите в общините. "Разбрахме се за 4,50 франка за валиден и заверен подпис", разказва Ротен.

Вместо това обаче компанията доставила купища листове с подписи, до 70% от които се оказали невалидни. Защото адресите на предполагаемите подписали се лица не съществували, хората нямали швейцарско гражданство, били непълнолетни, преместили се или починали. През юни 2023 година по случая е подадена жалба в Главната прокуратура, казва 35-годишната швейцарка, цитирана от АРД.

Измами при над 10 референдума?

Тогава станало ясно, че прокуратурата вече разследвала няколко подобни случая. Около десетина популярни инициативи са заподозрени в използването на измамни методи. Например т.нар. "Блекаут инициатива", която призовава Швейцария да се върне към ядрената енергия и също е ползвала услугите на въпросната фирма от Лозана. Много подписи е имало и за "Инициативата за забрана на вноса на фоа гра". Това е подозрително, тъй като фоа гра е популярен деликатес във френскоговорящата част на страната.

Сега Зелените в швейцарския парламент призовават - впрочем не за първи път - за забрана на услугите за събиране на подписи с търговска цел, информира АРД.

"Нашата гордост има дефект"

Грета Гизин от Зелените споделя, че и преди е имало подобни случаи. "Все още мисля така: по-спешно от всякога е да забраним тази практика", казва Гизин, която е председателка на Комисията по политически въпроси на голямата камара на швейцарския парламент, където обаче предложението ѝ не получи мнозинство. Аргументът за отказа: да се изчакат резултатите от разследването.

"Пряката демокрация, нашата гордост и радост, има дефект", написа в тази връзка швейцарският "Тагесанцайгер". "Ако доверието бъде загубено, няма да можем повече да поддържаме тази система, която се основава на толкова много неформални правила и традиции", казва Грета Гизин от Зелените, цитирана от АРД.

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 11 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: