Лидерите на ЕС ще изберат кой ще е новият председател на Европейската комисия (ЕК). Това ще стане на втория ден от срещата на върха на Европейския съюз в Брюксел.
Засега най-вероятният кандидат за поста на Жозе-Мануел Барозо е бившият премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер. Великобритания и Унгария внасят допълнителна интрига във вота, защото се противопоставят на кандидатурата на Юнкер.
Холандия и Швеция обаче подкрепиха неговата кандидатура.
Според германския канцлер Ангела Меркел не би било проблем подкрепяния от нея Юнкер да бъде избран без единодушие на лидерите на страните-членки.
Възможно е по предложение на Лондон за пръв път в историята на ЕС държавните и правителствените ръководители да пристъпят към тайно гласуване и да вземат решението си с мнозинство, а не с единодушие по този въпрос.
Законодателството на Общността не изключва възможността следващият председател на ЕК да не бъде нито един от представилите се на изборите петима кандидати - Юнкер, Мартин Шулц (ПЕС, Германия), Ги Верхофстат (АЛДЕ, Белгия), Ска Келър (Зелени, Германия) или Алексис Ципрас (СИРИЗА, Гърция).
Наследникът на Барозу трябва да бъде одобрен от европейските депутати на 16 юли.
Не са ясни обаче наследниците на президента на ЕС (председател на Европейския съвет) Херман ван Ромпой и ръководителя на дипломацията Катрин Аштън.
Високопоставени дипломати от западноевропейски страни изразиха подкрепата си за Кристалина Георгиева като външен министър на Общността.
Пред изданието EurActiv, люксембургски източник твърди, че Юнкер би се зарадвал да получи обаждане от българския премиер с такова предложение.
В рамките на днешната среща на върха се очаква още да бъдат подписани споразумения за асоцииране с Молдова, Грузия и Украйна.