Отидете към основна версия

5 950 63

Глоба до 25 000 лева, ако няма български стоки на щанда

  • търговия-
  • търговци-
  • бизнес-
  • храни-
  • български стоки-
  • български храни-
  • земеделие-
  • земеделци-
  • извънредно положение

Правната комисия с промени в закона за извънредното положение

Снимка: БГНЕС

Между 15 000 и 25 000 лева имуществена санкция грози търговските вериги, ако не предлагат задължително стоки на БГ производители. При повторно нарушение пък санкцията става от 30 000 до 50 000 лева. Това става възможно с промени в закона за извънредното положение, които бяха гласувани от правната комисия. По същество текстовете минаха през преходни и заключителни разпоредби на поправките в търговския регистър, за които комисията се бе събрала. По време на заседанието обаче депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов направи устно предложение за поправки и в извънредния закон. Те бяха одобрени единодушно с 21 гласа "за", без нито един "въздържал се" или "против".

По-рано през деня пък МС прие постановление, с което се въвежда задължение на търговските обекти, представляващи вериги от магазини, да предлагат българска продукция на местни (регионални) производители в обектите им. Самите стоки пък трябва да са и на специални места и да са обозначени по подходящ начин, от който да е видно, че продуктите са регионално производство.

Сега се записа, че за времето на извънредното положение кабинетът може да прилага временни мерки за защита на производството на храни, произведени у нас и мерки за пускането им на пазара във веригите от магазини. Уточнява са какво се има предвид под търговска вериги - магазини за самообслужване за продажба на дребно на храни и нехранителни стоки, където търговията се извършва от името и за сметка на едно лице в сграда, която представлява комплексен обект. Поставя се изискването магазините да имат обекти в поне 3 административни области на страната.

Така глобите са между 15 000 и 25 000 лева, а при второ - между 30 000 и 50 000 лева. Санкциите за повторно нарушение ще се налагат, ако то е в рамките на три месеца от влизането в сила на наказателното постановление за първото нарушение. В текстовете е записано, че актът за установяване ще се съставя от БАБХ.

Промените предвиждат още да се въвежда временна забрана за внос на храни от трети страни, които не са член на ЕС при спазване на всички международни договори, по които България е страна.

Поправките влизат в сила след обнародването им.

БСП на свой ред заявиха,че няколко пъти са внасяли подобен нарочен закон и сега 3 години по-късно управляващите са се вслушали в техните идеи. Именно затова те щели да подкрепят това предложение, въпреки че текстът не бил съвършен. Относно забрана за вноса, според социалистите трябва да се отчете риска дали няма да се стигне до дефицит на други стоки и покачването на цената на други. И призоваха ако се налага забрана за внос, то това да става след задълбочен анализа на МС.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 20 гласа.

Свързани новини

  • Борисов: Продължаваме да подпомагаме земеделците

    Премиерът Бойко Борисов заяви, че правителството продължава да подпомага българските производители и да изпълнява поетите ангажименти спрямо тях. В со ...
    15.04.2020
    2 420
    92
  • Бесен съм

    Мнение на Нихат Кабил, бивш министър на земеделието Меко казано е, че съм възмутен. Бесен съм! По голяма наша телевизия, една от най-големите ...
    14.04.2020
    10 525
    74
  • Нинова: Уви, търговските вериги победиха правителството

    Лидерът на опозиционната партия БСП Корнелия Нинова отправи поредна порция упреци към управляващите. Този път тя се изтъкна в полза на малкия и среден ...
    13.04.2020
    6 298
    95
  • Храните поскъпват

    Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява цените на хранителните стоки на едро, се повиши тази седмица с 1,25 на сто до ниво 1.623 пункта, съо ...
    12.04.2020
    5 549
    21