Непрекъснато чуваме колко вредни са цигарите, но дали те могат да бъдат и полезни? Как тютюнът може да окаже положителен ефект върху човека и от цигарите да се намери полза? Ето до какви заключения стигат учени в своите изследвания. Според някои проучвания, ако пушачите имат достатъчно късмет, да избегнат рисковете за здравето като рак, сърдечни заболявания, белодробен емфизем и други, то, по необясними от науката причини, могат да получат известна защита срещу някои болести и страдания.
Срещу Паркинсон – често срещана болест в днешно време, от която тютюнът предпазва. Това заболяване е типично за по-възрастните хора, а според изследване то може да бъде предотвратено благодарение на цигарите. Проучването показва, че рискът пушач да се разболее от него е много по-малък от този при непушачите.
Това е доказано и при изследване с двойки еднояйчни близнаци, при което здравите хора са били активни пушачи и са употребявали много повече цигари от болните. Изводът е, че има връзка между пушенето и болестта, при която то я забавя по някакъв начин, пише Actualno.com.
По-добра памет – никотинът оказва добро въздействие върху паметта, насърчавайки мисловната дейност и подобрявайки работоспособността. Смята се, че ако изпушите една цигара преди работа, ще свършите задълженията си много по-бързо и ефективно. Много пушачи споделят, че пушенето подобрява вниманието и концентрацията им и те се справят много по-добре с работата си.
При сваляне на излишни килограми – никотинът намалява апетита и забързва метаболизма. Това спомага за отслабването. Изследване, публикувано през 2011 г. в Physiology & Behavior посочва, че в повече от 95% от случаите отказът от тютюнопушенето води до осезаемо покачване на теглото.
Освен това вкусовите рецептори на пушачите са променени и те не усещат храната така, както непушачите. Това им позволява да контролират апетита си и да нормализират теглото си. Оказва се, че непушачите изпитват глад по-често, отколкото пушачите.
Отказ от цигарите – ако смятате да откажете цигарите, направете го изведнъж и завинаги. Не са ефективни отказите за ден, два или седмица, тъй като след това новото пропушване може да ви навреди повече. Според изследване хората, които отказвали и пропушвали отново имали намалена белодробна функция в сравнение с онези, които си пушат регулярно.
Интересен факт е, че има хора, чиито гени ги предпазват от рак на белите дробове, който може да бъде причинен от цигарите. Тези пушачи могат да употребяват цигарите колкото поискат без да се тревожат, че могат да отключат заболяването. Има много хора, които са доказателство за това – те са на възраст, но продължават да пушат без това да ги притеснява. Според проучване, при много хора, отказали цигарите, се наблюдават проблеми с апетита, висока температура, депресия и болка в мускулите.
Друг факт показва, че непушачите нямат причина да протестират, тъй като дори да са в компанията на пушачи, те трябва да стоят около тях в продължение на 100 часа, за да може в организма им да се натрупа дима на една цигара. Тоест, непушачите нямат причина да се притесняват.