Изграждането на детска болница е тема, която се дъвче от години. На 100% е ясно, че проектът за изграждане на детска болница в двора на „Александровска“, подготвен от предходното правителство, не може да бъде изпълнен и остава единствено да бъде прекратен.
Не може, защото сградата, която е трябвало да бъде обект на реконструкция и ремонт, не е била в Устройствения план от 2011 година. Това не позволява издаване на виза на проектиране, тоест практически не може да бъде реализиран. Това обяви на брифинг министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
Ние не сме се отказали от изграждането на такава болница. COVID ни отклони от тази посока, но сега отново трябва да обърнем внимание на този проблем. Най-подходящото място за изграждането на детска болница е в двора на болница „Лозенец“ - разполага с над 160 декара терен, на който може да се строи, посочи здравният министър.
"В Плана за възстановяване и устойчивост, който е вече в ЕС, ние сме заложили на този терен да се постави не само в страната, но и първият в Европа протонен ускорител - това е уред, който позволява лечение на онкологично болни деца, както и възрастни. Самата болница е включена в плана за въздушна спешна помощ, с хеликоптерни площадки, да може пациентите да бъдат докарвани с хеликоптери", коментира още Кацаров.
По думите му, изграждането на болницата в най-добрия случай ще отнеме 5 или повече години. "Затова обмислихме варианта през това време, тъй като децата се лекуват в много лоши условия, те от години са такива - какви са стаите, леглата...затова решихме да реорганизираме Правителствена болница, така че по възможност децата, които се лекуват в Специализараната детска болница да се преместят в болница "Лозенец", където условията са възможно най-добри, и като условия, и оборудване. Този въпрос беше обсъждан в пленарната зала в Народното събрание и всички политически партии подкрепиха концепцията Правителствена болница да поеме грижите за децата", посочи той.
"Болницата има 238 легла, миналата година са намалели на 183, от които използваемостта е под 50%. Там има капацитет да се приемат всички легла на Специализираната детска болница. За да се случи, трябва да има предварителна оценка и ремонти, така че да може да се подготви и да се използва наличния капацитет на болницата", разкри Кацаров.
"Сливайки Специализираната детска болница и "Лозенец" е важно новата болница да запази многопрофилния си характер - да има лечение както за деца, така и за възрастни пациенти. Няма да се прекратява университетския характер на болницата. Нашата цел не е да махнем обучителния процес в болницата, а да го надградим. Нещо повече, при малкия брой пациенти, които се обслужват, е под въпрос качеството на обучение в рамките на лечебното заведение", допълни още Кацаров.